Grecja: Odwołane wszystkie loty. 24-godzinny strajk

Greccy urzędnicy przystąpili do 24-godzinnego strajku, paraliżując sektor publiczny. Do strajku przyłączyli się kontrolerzy lotów. Odwołane zostały wszystkie loty do i z Grecji. To już kolejny strajk w proteście przeciwko programowi oszczędności rządu.
Państwowe szpitale pracują w trybie ostrego dyżuru. Strajkują również prawnicy, nauczyciele i urzędnicy służb podatkowych. Pracownicy transportu publicznego planują przerwy w wykonywaniu obowiązków w godzinach porannych i wieczornych. W ciągu dnia mają się odbyć wielotysięczne demonstracje. Urzędnicy protestują przeciwko planom redukcji pracowników sektora publicznego o ok. 30 tys. osób.

Rząd grecki przyjął w niedzielę projekt budżetu na 2012 rok, według którego część urzędników zostanie przesunięta "do rezerwy pracowniczej", a ich wynagrodzenie ma zostać pod koniec roku zredukowane o 40 proc. Po roku najprawdopodobniej zostaną zwolnieni.

Min. finansów: Pieniędzy starczy nam do połowy listopada

Grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos oświadczył we wtorek, że rząd w Atenach nie będzie miał problemów z finansowaniem do połowy listopada. Zapewnił, że Grecja będzie realizować zarówno krajowe, jak i międzynarodowe zobowiązania finansowe. Wenizelos powiedział też, że Grecja wyemituje obligacje wartości 880 milionów euro jako zabezpieczenie dla Finlandii, która uzależnia od tego zgodę na drugi pakiet ratunkowy dla Aten. Według ministra, żaden inny kraj strefy euro nie chce takiego samego zabezpieczenia.

Pogrążona w kryzysie zadłużenia Grecja czeka na kolejną transzę (8 miliardów euro) międzynarodowego pakietu ratunkowego. Warunkiem przyznania tych środków jest realizacja zamierzeń oszczędnościowych, weryfikowana właśnie przez inspektorów tzw. trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy).

DOSTĘP PREMIUM