Litwa: Broszura o krzywdach wyrządzonych przez Polaków rozprowadzana w parlamencie

Wśród litewskich parlamentarzystów została rozpowszechniona broszura o historycznych krzywdach wyrządzonych Litwie przez Polskę. - To podżeganie do nienawiści narodowościowej - mówią litewscy historycy i politycy. Zapowiadają zgłoszenie sprawy do prokuratury.
Autorem broszury zatytułowanej "Przegląd historyczny czarnych stron historii Litwy" wydanej na podstawie książki o podobnej nazwie jest znany litewski publicysta Algimantas Liekis. W publikacji wszystkie wydarzenia ze wspólnej historii obu państw są oceniane jako skrajnie negatywne - począwszy od Unii Lubelskiej , kończąc na zajęciu Wilna przez generała Żeligowskiego. Liekis pisze o Polakach jako o "braciach" - przy czym słowo to jest w cudzysłowie - którzy zawsze dążyli jedynie do wbicia noża w plecy Litwy. Publikacja została wydana przez Litewski Instytut Badań Naukowych, który działa przy Litewskiej Akademii Nauk.

Historyk Alfredas Bumblauskas uważa, że rozpowszechnianie broszury to jątrzenie nienawiści narodowościowej i że sprawą powinna się zająć prokuratura. Jego zdanie podziela poseł socjaldemokrata Julius Sabatauskas. W wywiadzie dla polskiego radia "Znad Wilii" polityk powiedział, że osobiście zwróci się do prokuratury, by wszczęła śledztwo o podżeganie do nienawiści narodowościowej.

DOSTĘP PREMIUM