Shenzhou już na orbicie kosmicznej. Chiny obtrąbiły sukces [ZDJĘCIA]

Wystrzelony dziś przez Chiny bezzałogowy statek kosmiczny ?Shenzhou-8? znalazł się już na orbicie okołoziemskiej. To kolejny etap programu, dzięki któremu w ciągu najbliższych 10 lat Państwo Środka chce umieścić w Kosmosie własną stację.
Statek wystrzelono dziś nad ranem (godz. 5.58 czasu lokalnego) z centrum kosmicznego Jiuquan, położonego w północno-zachodniej części Chin. Miesiąc wcześniej Chiny umieściły na orbicie "Tiangong-1", czyli "Niebiański Pałac". Bezzałogowy statek był pierwszym elementem budowanej przez Chiny własnej stacji kosmicznej. "Shenzhou-8" ma zacumować przy statku "Tiangong-1" za kilka dni.

Początkowy etap budowy stacji zakończyć ma planowana na przyszły rok załogowa misja kosmiczna. Chińska stacja kosmiczna ma być ukończona do 2022 roku. Dokładny termin wystrzelenia "Shenzhou-8" trzymany był w ścisłej tajemnicy.

Chińska stacja orbitalna ma być znacznie mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwsza stacja zbudowana została przy udziale 16 państw. Do programu nie zaproszono jednak Chin.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Shenzhou już na orbicie kosmicznej. Chiny obtrąbiły sukces [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • halo_kotek

  0

  puścili "pierwszą" medialną i nagłośnioną
  teraz będą walić non stop

  za 10 lat są w stanie wybudować drugie Chiny na Marsie

  a 1 (pierwsza) stacja kosmiczna powstała w 1971 - Salut 1 (ZSRR)
  1 stacja orbitalna 1975 - Mir (ZSRR)
  a 1 międzynarodowa kosmiczna 1998-2000

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX