''10 lat temu feminizm to było dziwo?. A dziś?

- 10 lat temu feminizm i domaganie się równości to było dziwo, dzisiaj jest oczywistością. Dziś żadna partia parlamentarna nie reklamuje się dyskryminacją - powiedziała prof. Małgorzata Fuszara, prawniczka i socjolożka. - Mamy jednak szansę, by było dużo lepiej, by Polska w rankingi równości płci zajmowała wysokie miejsce - dodała.
Świat do przodu, Polska bez zmian. Lepiej niż we Francji, gorzej niż na Kubie >>>

Coroczny Raport Światowego Forum Ekonomicznego ws. nierówności w sytuacji kobiet i mężczyzn uplasował Polskę na 42. miejscu. To nieznaczący przeskok w porównaniu z 2010 rokiem - bo o zaledwie jedną pozycję.

- Jak w tym tempie będziemy się rozwijać, to dojście do znaczącej zmiany zajmie 40 lat - skomentowała Małgorzata Fuszara dla tokfm.pl. Socjolożka wierzy jednak, że zmiany zaczną zachodzić coraz szybciej: - Mamy szansę skoczyć w tym rankingu. Ostatni rok był dużym postępem, bo polityka równościowa weszła do mainstreamu. Kompletnym zwycięstwem środowisk feministycznych i równościowych była ustawa kwotowa. Mechanizm przez nią oferowany jest nie do końca efektywny, co widać po ostatnich wyborach, ale jednak działa - przekonywała profesor z Uniwersytetu Warszawskiego.

"10 lat temu feminizm to było dziwo"

Prof. Fuszara pokusiła się o ogólną diagnozę nierówności praw kobiet i mężczyzn w Polsce na podstawie długoletnich obserwacji. - W ostatnich latach nastąpiła w Polsce ogromna zmiana świadomości kobiet. Dziesięć lat temu feminizm i domaganie się równości to było dziwo, dzisiaj jest oczywistością. Czekamy tylko, aż feminizm zadziała jako instrument do wyrównywania szans. To może być już parę lat, a nie paręnaście - kreśliła optymistyczną wizję w rozmowie z tokfm.pl.

Według Prof. Fuszary pomału, ale stale zwiększa się reprezentacja kobiet w różnych partiach. - Nienajgorzej już to wygląda. PO wprowadziło rozwiązanie, według którego docelowo 35 proc. klubów mają stanowić kobiety. Dziś żadna partia parlamentarna nie reklamuje się dyskryminacją. Przeciwnie, każda usiłuje się sprzedać przez podkreślenie pozycji kobiet - zauważyła. Wyraziła nadzieję, że zmiany nastąpią również w środowisku biznesu - o wiele bardziej opornym na hasła feministyczne.

Gdyby wszyscy byli równi... Inny świat!

Światowy Raport Równości Płci, publikowany co roku na podstawie danych ze 135 krajów, pokazuje postęp na drodze zmniejszenia nierówności między kobietami a mężczyznami w sferze zdrowia i edukacji. Pod względem udziału kobiet w gospodarce i decyzjach politycznych jednak niewiele się poprawiło. W żadnym z krajów świata nie udało się jeszcze wyrównać zarobków kobiet i mężczyzn. - Świat zlikwidował 96 proc. różnic w sferze zdrowia, 93 proc. - edukacji, ale tylko 60 proc. w sferze zatrudnienia i mniej niż 20 proc. w polityce - wymieniała Saadia Zahidi ze Światowego Forum Ekonomicznego.

- Gdybyśmy sobie wyobrazili rzeczywistą równą reprezentację w gremiach decyzyjnych i zarządach firm, wtedy rzeczywiście zmieniłaby się sytuacja polityczna. To zupełnie inna wizja świata! - rozważała prof. Fuszara, po czym wróciła na ziemię. - Niemożliwa jest jednak szybka zmiana polityczna. Widać ogromny postęp na poziomie praw obywatelskich. Tu się zmienia super. Następny poziom to zmiany polityczne - one są bardzo powolne. a ta czapka ekonomiczna nie zmienia się w ogóle - mówiła socjolożka.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
''10 lat temu feminizm to było dziwo?. A dziś?
Zaloguj się
 • wazps

  0

  A dzis ukrainskie feministki rzadza.

 • martin933

  Oceniono 2 razy 0

  Mężczyzna to zwierze, szowinista, damski bokser i tyran. Tak przynajmniej widzą feministki tzw. samca z rodu ludzkiego. Zastanawiam się z jakich rodzin one pochodzą. Pewnie z marginesu społecznego gdzie tato prowadził mordobicie, pijaństwo i przemoc seksualną. I ja im szczerze współczuje i trzeba takim ludziom trzeba pomóc! Nie mogę się jednak zgodzić, że to jest standard i nie ma pomocy dla skrzywdzonych kobiet. Kolejne, co mi się nie podoba to tzw. parytety, bo samce nie dopuszczą samice do władzy. (język, który używam wypożyczyłem sobie od feministek….. ja go normalnie nie używam) To jest totalnie chore! Ja nie wybieram Swojego reprezentanta politycznego wg tego czy ma pomiędzy nogami szusiaczka czy cipuszkę. Tak uważają tylko ludzie bardzo prości o ograniczonej inteligencji. To, z czym trzeba walczyć to nie mężczyźni czy kobiety….. to jest prymitywizm a tego z wielką przykrością wśród feministek nie brakuje.

 • dokkk66

  0

  Feminizm stanie się bardziej popularny, kiedy zauważy potrzeby kobiet heteroseksualnych. Stanie się też mniej radykalny i nadwrażliwy. Tak więc "kobiety do feminizmu" bo dużo jest do zrobienia.

 • kwak123

  Oceniono 4 razy 0

  Skoro Kuba nas wyprzedza, to proszę was feministki, jedźcie tam, na zawsze. Tak dopiero Szczuka, Środa będą zachwycone równouprawnieniem.

 • mm-dd

  Oceniono 2 razy 0

  A dziś?
  A dziś to nie dziwo, acz dziwnym radykalizmem trąci.

 • lol-antypopulista

  Oceniono 1 raz -1

  a dzis feminizm to lipa
  banda niedogodzonych brzydkich bab i tyle

 • rychu_taxi_drajwer

  Oceniono 1 raz -1

  Po 1: Jaka równość?
  Po 2: Równość to była 90 lat temu jak kobiety dostały prawa wyborcze. Teraz jest tylko walka o kolejne przywileje na kobiet kosztem drugiej płci.
  Po 3: Zacznij pucować te zęby.

 • wildenergy

  Oceniono 2 razy -2

  Dziś zmienione definicję tolerancją na taką która powoduje że słowo tolerancja stało się synonimem słowa akceptacja - poza tym jest to takie samo "dziwo".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX