Mladić przed procesem ws. zbrodni: czuje się gorzej. Jeździ na wózku

Pogorszył się stan zdrowia byłego serbskiego generała Ratko Mladicia, który przebywa w ONZ-owskim więzieniu w Hadze. Poinformował o tym jego prawnik. Były dowódca armii bośniackich Serbów odpowiada w Hadze przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
Adwokat Branko Lukić poinformował, że stan zdrowia Ratko Mladicia tak się pogorszył, iż musi się on poruszać się na wózku inwalidzkim. Dodał, że do Hagi przyjadą w przyszłym tygodniu serbscy lekarze, w tym psychiatra, neurolog, kardiolog i pulmonolog, którzy zbadają byłego generała.

Mladić odpowiada w Hadze między innymi za zbrodnie ludobójstwa, do której doszło w Srebrenicy w 1995 roku. Do Hagi został przywieziony pod koniec maja. Już wtedy skarżył się na stan zdrowia. W sierpniu przeszedł w więziennym szpitalu operację przepukliny. W październiku miał zapalenie płuc. Podczas ukrywania się w Serbii doznał udaru mózgu i cierpi na niedowład ręki. Ma też poważne trudności z mówieniem. Cierpi z powodu kamieni nerkowych.

DOSTĘP PREMIUM