Cesaria Evora nie żyje. Słynna pieśniarka zmarła w wieku 70 lat

Słynna pieśniarka morny Cesaria Evora, znana jako "bosonoga diwa", zmarła dziś w Republice Zielonego Przylądka w wieku 70 lat - poinformował tamtejszy minister kultury Mario Lucio Sousa.
Evora nazywana była "bosonogą diwą" ze względu na swój zwyczaj występowania bez obuwia - przez solidarność z biednymi rodakami. Jej koncerty przyciągały tłumy. Urzekała odbiorców swoim niezwykłym głosem, ogromną charyzmą, a także wyjątkową historią biednej dziewczyny z malutkiej wysepki na Atlantyku, która po latach występowania w kawiarniach, tawernach, klubach stała się sławną na całym świecie pieśniarką.

Ubogie dzieciństwo

Cesaria Evora urodziła się w 1941 roku w Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka. Była córką muzyka i kucharki. Wraz z sześciorgiem rodzeństwa wychowała się w biednej portowej dzielnicy. Po śmierci ojca trafiła pod opiekę sióstr zakonnych, gdzie uczyła się gotowania i szycia.

Śpiewała od dziecka - morny i coladery, pełne tęsknoty i melancholii, opowiadające o trudach codziennego życia i walki o przetrwanie. W wieku 16 lat zaczęła występować w portowych barach rodzinnego Mindelo oraz nagrywać dla radia. Pasmo niepowodzeń i rozczarowań, brak muzycznego spełnienia sprawiły, że artystka zamilkła na wiele lat.

Późna sława

Sława i milionowe tantiemy przyszły późno. Artystka dobiegała już wtedy pięćdziesiątki.

Przełomowym momentem w jej życiu okazał się koncert w 1986 r. w Portugalii. Tam dostrzegł ją jej przyszły agent - Jose de Silva, który uwierzył w 47-letnią wówczas artystkę. Producent zaprosił Evorę do Paryża, gdzie wydała swoje pierwsze albumy. "La Diva aux pies nus" i "Distino di Belita" to symbole ciężkiej walki o zaistnienie.

Dopiero kolejny album z 1992 roku, z tytułową piosenką "Miss Perfumado", zdobył wielką popularność i stał się złotą płytą. Evora porwała i podbiła świat, została uznana za muzyczne odkrycie lat dziewięćdziesiątych.

W ciągu 20-letniej międzynarodowej kariery Cesaria Evora nagrała kilkanaście albumów, a wiele z nich otrzymało status złotej i platynowej płyty. Jej ostatni album "Nha Sentimento" ukazał się w 2009 roku.

Pieśniarka wielokrotnie nagrywała utwory dla filmów - m.in. "Besame mucho", "Wielkie nadzieje", "Ausencia" czy "Underground". Ma na swoim koncie także epizodyczne role w filmach.

Do jej najbardziej znanych piosenek należy m.in. "Besame mucho".W Polsce charyzmatyczna pieśniarka zyskała olbrzymią popularność. Wielokrotnie występowała w naszym kraju, po raz ostatni zaśpiewała 21 czerwca w Szczecinie. Nagrała także dwa utwory z polskimi piosenkarkami - "Embarcacao" z Kayah i "Um pincelada" z Dorotą Miśkiewicz.

- W pewnym sensie to był najważniejszy moment w mojej biografii artystycznej - powiedziała Dorota Miśkiewicz. - Jest to przecież pieśniarka wielkiego formatu, znana na całym świecie, prawdziwa gwiazda. Zawsze będę mogła powiedzieć: śpiewałam i nagrywałam z Evorą, a to wiele znaczy.W ostatnich latach swojego życia wspierała muzyków z Wysp Zielonego Przylądka i finansowała ich koncerty. Brała także udział w wielu akcjach m.in. na rzecz Afryki, walki z AIDS i ochrony środowiska.

W 2003 roku jako pierwsza piosenkarka została ambasadorem Światowego Programu żywnościowego przy ONZ. W 2007 roku francuski prezydent Jacques Chirac uhonorował ją najważniejszym odznaczeniem - Orderem Legii Honorowej.

Skromne ostatnie urodziny

Artystka, którą mieszkańcy ubogiego, smaganego nieustannymi słonymi wichrami archipelagu Zielonego Przylądka nazywali pieszczotliwym zdrobnieniem "Cize", obchodziła 27 sierpnia 70. urodziny podczas skromnej uroczystości w gronie wiernych przyjaciół w swym gościnnym, otwartym dla wszystkich domu w Mindelo, uznawanym dziś za stolicę kulturalną wysp Zielonego Przylądka. Pieśniarka, która bardziej niż którykolwiek z jej rodaków rozsławiła w Europie i na świecie tę byłą kolonię portugalską, była już wtedy bardzo słaba.

We wrześniu br. ogłosiła zakończenie kariery ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Paryscy lekarze nakazali jej odwołać kolejne występy. Wydawnictwo muzyczne Lusafrica podało, że problemy ze zdrowiem są konsekwencją licznych operacji, które przeszła w ostatnich latach. Evora kilka lat temu doznała udaru, miała też poważne problemy z sercem.

Pieśniarka zmarła w szpitalu na rodzinnej wyspie Sao Vicente.

DOSTĘP PREMIUM