Korea płacze po przywódcy: To tylko broń propagandowa Korei Płn. Ludzie nienawidzą Kima

Zmian po śmierci Kim Dzong Ila nie spodziewa się Nicolas Levy. Jak podkreśla na pewno nie można spodziewać się rewolucji. - Nie ma tam opozycji i co grosze, nie ma możliwości, żeby taka opozycja powstała - uważa Levy. Zdaniem eksperta łzy Koreańczyków, które oglądamy na zdjęciach i filmach nie są szczere. - On rządził w trudnym okresie, były to lata głodu. Uchodźcy z Korei Płn. mówią, że ludzie nienawidzą Kim Dzong Ila. Te łzy to tylko broń propagandowa Korei Płn.
Nicolas Levy przypomniał, że północnokoreańska agencja informacyjna w 1994 roku, kiedy zmarł Kim Ir Sen potrzebowała aż czterech dni, żeby przekazać tę informację. - Teraz mamy postęp, potrzebne były tylko dwa dni. Chyba nikt nie pomyślał, że tak szybko agencja przekaże taką niesamowitą informację.

Śmierć przywódcy wywołała histerię w Korei Północnej. Na zdjęciach i filmach widzimy tłumy ludzi szlochających, rzucających się z rozpaczy na ziemię.Levy nie ma wątpliwości, że nie są to szczere emocje. - Jeszcze w przypadku Kim Ir Sena, który zmarł w 1994 roku, te łzy były prawdziwe. Wtedy sytuacja gospodarcza kraju nie była tak zła. Także dlatego, że Korei Płn. pomagały inne państwa komunistyczne. Kim Dzong Il rządził w trudnym okresie, były to lata głodu. Uchodźcy z północy mieszkający w Korei Południowej mówią, że ludzie go nienawidzą. Te łzy to tylko broń propagandowa Korei Płn. - uważa ekspert Centrum Studiów Polska-Azja.

Krajem rządzi rodzina Kim Dzong Ila

Następcą zmarłego w sobotę dyktatora ma być jego najmłodszy syn - Kim Dzong Un. Ale jak mówi Levy, będzie miał "symboliczną władzę". - Bo za jego plecami są inne osoby, które w rzeczywistości sterują krajem. Kim Dzong Un będzie marionetką w rękach całej rodziny. Główną postacią systemu północnokoreańskiego jest szwagier zmarłego - Czang Song Taek. On m.in. stoi na czele organizacji, która zajmuje się inwestycjami. To on zdecydował, że Korea Północna zaczyna się otwierać - powstały specjalne strefy ekonomiczne, gdzie zaczynają inwestować chińskie firmy - mówił gość Komentarzy Radia TOK FM.- Jedyna rzeczą, która się zmieni jest to, że twarzą kraju nie będzie Kim Dzong Il tylko jego syn - dodał.

Pogrzeb bez zagranicznych delegacji

Po śmierci przywódcy Korea Północna zamknęła granicę z Chinami. Wiadomo już, że pogrzeb Kim Dzong Ila odbędzie się 28 grudnia. I jak mówił Levy, na uroczystościach nie będzie żadnej zagranicznej delegacji. - Strategia północnokoreańska zakłada zamknięcie w wypadku wielkiego wydarzenia. Po śmierci Kim Ir Sena, w 1994 roku, żałoba trwała aż trzy lata - przypomniał ekspert Centrum Studiów Polska-Azja.Zdaniem Nicolas'a Levy'ego nie można oczekiwać, że śmierć Kim Dzong Ila doprowadzi do rewolucji kraju. - w Korei nie ma opozycji. I co gorsza nie ma możliwości, żeby taka opozycja powstała, bo to kraj w którym nie ma praktycznie możliwości, aby ludzie z różnych regionów kontaktowali się ze sobą. Dlatego według mnie ustrój się nie zmieni - stwierdził gość TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (123)
Korea płacze po przywódcy: To tylko broń propagandowa Korei Płn. Ludzie nienawidzą Kima
Zaloguj się
 • milo_1

  Oceniono 7 razy 5

  .

  PiSlamistom ... a zwłaszcza ich przywódcy marzy się taka zbiorowa histeria po LK.....

  .

 • vc.0

  Oceniono 6 razy 4

  Jarkowi by sie podobalo gdyby tak lecha czcili po katastrofie. Budapeszt byl, Chiny byly... Jarek!!!! dajesz!!!! zrob u nas Koree Północną!!!! :D

 • stach_79

  Oceniono 5 razy 3

  Wy sie tu dziwicie i smiejecie... podobne sceny zobaczycie jak Jarek umrze!

 • nessuno

  Oceniono 5 razy 3

  Może to i kuriozalna sytuacja,że wiadomość o śmierci tyrana przyćmiła informacje o śmierci Vaclawa Havla. Jeden i drugi byli w swoich państwach kochani. Tyran miał i ma olbrzymie rzesze zwolenników i niewazne,czy łzy po nim są szczere lub nie.
  Havel to był KTOŚ wielki i niepowtarzalny.
  A u nas nawet Wawel zbeszczeszczony nie pomoże i kartofel może tylko nieśmiało pomarzyć o takich tłumach.

 • moccobaron

  Oceniono 2 razy 2

  jami 100,
  mccudden ma rację, ty jesteś poprostu głupi, Stalin stworzył machinę zabijania i zamordował więcej rosjan aniżeli wytrzebiła ich wojna ale oni oczywiście tego nie zauważyli. Korea płn odcięta od świata, z brakiem wszelkiej motoryzacji (poza czołgami), brakiem jedzenia , uciekającymi ludźmi przy każdej nadażającej się okazji to tylko propaganda.... Ale wszyscy, którzy mają wątpliwości ...zapraszamy do Korei płn, kupta se mundurki tylko takie wytrzymałe, co by się przy pałowaniu nie podarły!

 • fiaccik

  Oceniono 2 razy 2

  Obrazkowe podsumowanie:
  omg.wthax.org/kim_jong_il_kim_jong_ok_1.jpg
  img600.imageshack.us/img600/2898/8734b6182834.png

 • stach_79

  Oceniono 4 razy 2

  Wygladaja jak skomlace zombie :))

 • moccobaron

  Oceniono 4 razy 2

  Dawno się tak nie uśmiałam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1.
  unyl,
  człowieku, czy ty się w kapuście rodziłeś?
  jak zmarł papuszka Stalin to też wyli, bo bali się NKWD że ich obserwuje. Dumny naród? Albo nie wiesz co to duma albo jesteś głupi , nadawałbyś się na aparatczyka "jak guru mówi to tak jest i z tym sie nie dyskutuje"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX