Zobacz dokument "Obywatel Havel" [FILM]

Kiedy w 1993 r. Vaclav Havel został prezydentem Czech, pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecky'emu rejestrować swoje życie - tak zawodowe, jak i prywatne. Powstał "Obywatel Havel" - portret dysydenta, intelektualisty, pisarza i prezydenta, który próbuje znaleźć złoty środek między życiem osobistym a polityką.
Wybitny pisarz wtłoczony w sztywne reguły polityki, złośliwy intelektualista śmiertelnie nudzący się na oficjalnych rautach, a równocześnie przenikliwy, bystry lider na prezydenckim fotelu. Takiego Havla przedstawia film Koutecky'ego. W samych Czechach zarzucano twórcom stronniczość, pokazanie wyłącznie jasnych stron Havla, padł epitet: "laurka", pisano o przyjemnym obrazku potwierdzającym jego obraz jako polityka, który nie zapomniał, że jest człowiekiem, wesołego męża stanu, który musiał założyć smoking. Pozostawiamy to ocenie widzów.

Obywatel Havel: pisarz, dysydent, prezydent

Vaclav Havel to ikona czeskiej opozycji demokratycznej. W okresie Praskiej Wiosny ostro krytykował cenzurę i w manifeście wzywał komunistów czechosłowackich do przywrócenia wielopartyjności i podzielenia się władzą. Po wejściu do Czech wojsk Układu Warszawskiego zapłacił za to zakazem publikacji swoich dzieł i ich wystawiania w teatrach. Działał dalej w podziemiu, był jednym z najważniejszych przedstawicieli Karty 77, spędził w sumie około pięciu lat w komunistycznych więzieniach, gdzie podupadł na zdrowiu.

W 1989 roku, podczas aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji Havel stanął na czele antykomunistycznego Forum Obywatelskiego (OF). Niedługo potem został prezydentem Czechosłowacji, a od 1993 r. Czech, i sprawował tę funkcję do 2003 r. Havel zmarł we śnie w swoim ulubionym wiejskim domu w Hradeczku u stóp Karkonoszy.Aby obejrzeć film, należy mieć zainstalowaną wtyczkę Silverlight. POBIERZ

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM