Ekspert: Sytuacja w Korei Płn. jest stabilna

- W najbliższym czasie w Korei Północnej nie będzie walki na szczytach władzy. Sytuacja jest stabilna - uważa ekspert rosyjskiego Instytutu Studiów Dalekowschodnich Michaił Titarenko. - Korea Północna, można powiedzieć, martwi się, by nie stać się zbyt zależną od Chin. Dla równowagi, będzie chciała rozwijać stosunki z Rosją - prognozuje.
Nowy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oraz najważniejsi przedstawiciele władz złożyli hołd zmarłemu w sobotę Kim Dzong Ilowi (ZOBACZ >>). Jego ciało wystawiono na widok publiczny w szklanej trumnie na dziedzińcu pałacu Kumsusan. Pogrzeb zaplanowano na sobotę. Dokładnie w ten sam sposób 17 lat temu czczono zmarłego wówczas Kim Ir-Sena.

Śmierć północnokoreańskiego dyktatora wywołała na całym świecie obawy o przyszłość i destabilizację sytuacji w kraju, posiadającym przecież broń atomową. Stany Zjednoczone wezwały Pjongjang do "wejścia na drogę pokoju". Wojska Korei Południowej zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Świat uważnie obserwuje też reakcje Chin i Rosji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM