Wybory w USA. "Popiera aborcję, mówi po francusku" - Gingrich atakuje Romneya [WIDEO]

Republikański kandydat na prezydenta New Gingrich wbija kolejną szpilę Mittowi Romneyowi. W nowym klipie oskarża go o sprzyjanie Demokratom i... "mówienie po francusku", tak jak demokratyczny senator John Kerry.
W nowym klipie przygotowanym przez sztab Gingricha Romney jest porównywany do Johna Kerry'ego - kandydata Demokratów, który przegrał w 2004 roku wybory z George'm Bushem. Romney, tak jak Kerry, związany jest ze stanem z Massachusetts.W tle filmu gra francuski akordeon, a lektor wytyka Romneyowi przekazywanie dotacji na Partię Demokratyczną, odwrócenie się od prezydenta Ronalda Reagana, podnoszenie podatków, popieranie kontrolowania przez państwo służby zdrowia i wspieranie aborcji "za pieniądze podatników".

- Mitt Romney powie wszystko, żeby wygrać. Wszystko - ostrzega lektor - I, tak jak John Kerry, mówi też po francusku - dodaje, zestawiając Kerry'ego mówiącego "Laissez les bon temps rouler" i Romneya mówiącego "Bonjour, je m'appelle Mitt Romney". Ten urywek pochodzi z promocyjnego filmu, jaki Romney nagrał podczas olimpiady zimowej w Salt Lake City w 2002 roku.

Francuski czynnik

Francja i Francuzi wywołują od dłuższego czasu negatywne odczucia wśród Amerykanów. W 2003 roku po sprzeciwie Francji wobec inwazji na Irak, restauracje w USA zmieniły nazwę frytek z "french fries" na "freedom fries".

Romney w latach 60. mieszkał ponad 2 lata w Paryżu i Bordeaux jako misjonarz kościoła mormońskiego. Kerry z kolei płynnie mówi po francusku, a część jego krewnych mieszka we Francji. Jego powiązanie z Francją wywoływało w przeszłości nieżyczliwe uwagi - przypomina BBC. Podczas kampanii prezydenckiej w 2004 roku Republikanie wytykali mu, że "wygląda na Francuza".

Romney "za mało konserwatywny"?

Nowy klip Gingricha ma przedstawiać Romneya jako członka pro-europejskiej liberalnej elity. Inni kandydaci Republikanów, którzy rywalizują z nim o nominację, już w przeszłości podkreślali, że jest "za mało konserwatywny" dla wyborców tej partii. Wytykali mu też powiązanie ze światem wielkich korporacji i wypowiedź, w której oświadczył, że "lubi móc zwalniać ludzi". Mimo tej negatywnej kampanii Romney uchodzi za faworyta prawyborów i jedynego kandydata zdolnego pokonać Baracka Obamę.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Wybory w USA. "Popiera aborcję, mówi po francusku" - Gingrich atakuje Romneya [WIDEO]
Zaloguj się
  • opera_aperta

    0

    Republikanie jak bolszewicy, znasz języki obce toś wróg klasowy, byłeś zagranicą toś szpieg. Ciekawe co dalej? Noszenie okularów? Jedzenie sztućcami? Czytanie książek (poza Biblią) już chyba od dawna jest na cenzurowanym? Oni zbytnio nie różnią się ani od wahabitów, ani od ajatollahów, ani od pakistańskich talibów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX