Wybory w USA. Perry broni marines, którzy sprofanowali zwłoki talibów

To tylko "dzieci", a dzieci "często popełniają głupie błędy". Tak kandydat na prezydenta USA, gubernator Teksasu Rick Perry, broni amerykańskich marines, którzy zbezcześcili ciała zabitych bojowników talibskich, oddając na nie mocz. Walczący o nominację Republikanów Perry potępił wprawdzie postępowanie żołnierzy, nie uznał go jednak za przestępstwo.


- Te dzieciaki popełniły błąd. Absolutnie. Nie powinni byli tego robić. Ściganie ich za to jak za przestępstwo to przesada - powiedział Perry w wywiadzie dla telewizji CNN. Walczący o republikańską nominację prezydencką gubernator Teksasu uznał wprawdzie, że amerykańscy marines powinni zostać ukarani za pokazane na amatorskim nagraniu bezczeszczenie zwłok talibów, jednak podkreślał, że ich czyn nie zasługuje na ściganie jak za przestępstwo.

- To, co jest dla mnie oburzające, to ta przesadzona retoryka obecnej administracji i jej niechęć do armii, czy to w wykonaniu sekretarz stanu (Hillary Clinton - red.) czy sekretarza obrony (Leon Panetta - red.). - mówił Perry.

Rick Perry broni marines: Patton i Churchill robili tak samo

Gubernator Teksasu przypomniał, że amerykańscy marines nie wyrazili swoich uczuć do wroga w ten niesmaczny sposób jako pierwsi. Według niego bohater II wojny światowej gen. George Patton oddał mocz...do rzeki Ren, wyrażając w ten sposób pogardę dla nazistowskich Niemiec, a premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill miał jakoby w podobny sposób potraktować tzw. Linię Zygfryda, czyli powstały w latach 1936-1939 i rozbudowany do 1944, liczący ok. 600 km system niemieckich fortecznych umocnień wzdłuż granicy Niemiec z Francją i Luksemburgiem.

Perry walczy o byt w kampanii. Pomoże mu obrona marines?

Gubernator Perry, który na początku republikańskiego wyścigu o nominację prezydencką brylował w sondażach, stracił sporo poparcia po licznych gafach w trakcie debat między republikańskimi kandydatami. Teraz, jak pisze Los Angeles Times, na kilka dni przed przewidzianymi na sobotę 21 stycznia prawyborami Partii Republikańskiej w Karolinie Południowej Perry "wściekle walczy" o poparcie wyborców.

Zły pomysł gubernatora? Zebrał krytykę od własnej partii

Ale za wzięcie w obronę służących w Afganistanie marines, którzy sprofanowali zwłoki talibów, na gubernatora Teksasu spadła fala krytyki nawet od prominentnych polityków własnej partii. Według CNN były kandydat GOP na prezydenta, poważany senator, weteran i były jeniec wojenny John McCain stwiedził, że nie jest przeciwny wewnętrznemu śledztwu korpusu marines w tej sprawie. - To złamanie dyscypliny. Korpus marines szczyci się tym, że nie zniża się do poziomu wroga - stwierdził McCain. Postępek marines potępili sekretarz stanu USA Hillary Clinton, sekretarz obrony Leon Panetta i dowodzący operacjami afgańskimi z ramienia armii USA generał Curtis Scaparotti. Armia zapowiedziała, że usłyszą oni zarzuty.

To, według Ricka Perry'ego, "zły przekaz".

DOSTĘP PREMIUM