Starcia z policją w Walencji: 70 tys. protestuje przeciw cięciom wydatków na edukację

Manifestacje i niepokoje w Walencji. Przyczyną są cięcia w dotacjach na publiczne szkoły i uniwersytety. Jak podaje ?Guardidan?, aresztowano 43 osoby, a co najmniej 17 jest rannych. Jeszcze dzisiaj w 18 hiszpańskich miastach odbędą się manifestacje wspierające protesty w Walencji.
To już piąty dzień protestów w Walencji. Centrum hiszpańskiego miasta przemierzała 70-tysięczna manifestacja studentów, uczniów, rodziców i nauczycieli domagających się "przywrócenia godności szkołom publicznym". Podczas protestu doszło do rozruchów i aresztowano 43 osoby, w tym kilku niepełnoletnich.

Zobacz zdjęcia z protestów w Walencji >>

Służby utrzymują, że w wyniku eskalacji przemocy w trakcie starć, ucierpiało także 11 funkcjonariuszy. Użycie siły przez policję i aresztowanie 17-letniego ucznia jednego z tamtejszych liceów stało się początkiem kolejnego protestu.

Poniżej nagranie ze starć policji z demonstrantami:Od kilku godzin nieprzejezdne jest centrum miasta i zebrani zapowiadają, że nie rozejdą się do domów, dopóki policja nie wypuści na wolność aresztowanych. Uczniowie i studenci przynieśli książki, którymi mają się przeciwstawić policyjnym pałkom.

Jeszcze dziś późnym wieczorem marsze solidaryzujących się z Walencją odbędą się w 18 hiszpańskich miastach.

DOSTĘP PREMIUM