Bath: znaleźli 30 tys. rzymskich monet. Jedno z największych takich odkryć w historii

Ponad 30 tys. rzymskich monet znaleziono na placu budowy nowego hotelu w Wielkiej Brytanii. Srebrne monety mają pochodzić z ok. 270 roku i są prawdopodobnie piątym największym tego rodzaju znaleziskiem w historii - podało BBC.
Archeolodzy, którzy pracowali na terenie budowy hotelu w Bath, dokonali nie lada odkrycia. Ok. 150 metrów od słynnych łaźni rzymskich odkopali mianowicie ponad 30 tys. srebrnych rzymskich monet. Według wstępnych badań pochodzą one z 270 roku naszej ery - podało BBC.

Monety zostały już wysłane do British Museum w Londynie. Konserwatorzy będą mieli przynajmniej rok, aby je zbadać.

Chcą odkupić monety i zrobić ich wystawę

Tymczasem grupa pasjonatów z dawnego rzymskiego uzdrowiska już rozpoczęła akcję, aby zebrać ponad 150 tys. funtów na odkupienie monet i zorganizowanie ich wystawy. Do inicjatywy przyłączył się właściciel łaźni, który znalezisko określił mianem "skarbu". - Już wystosowaliśmy prośbę o zrobienie wyceny monet z nadzieją, że będziemy mogli je wykupić i zorganizować ich wystawę w łaźniach - oświadczył rzecznik przybytku Stephen Clews.

Według rzecznika nie jest dziwne, że monety zostały ukryte. - W tamtych czasach Cesarstwem Rzymskim targały liczne niepokoje. To więc normalne, że ktoś chciał ukryć taki skarb - wyjaśnił.

To bardzo znaczące odkrycie, choć nie największe. Według szacunków to pewnie piąte największe takie znalezisko w historii. Zaledwie w 2010 roku Brytyjczyk ze zwykłym wykrywaczem metalu odkrył ponad 53 tys. starodawnych monet niedaleko Frome - również w Somerset.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Bath: znaleźli 30 tys. rzymskich monet. Jedno z największych takich odkryć w historii
Zaloguj się
  • kapitan_siekacz

    Oceniono 4 razy 4

    Ukryjcie tą wiadomość przed ministrem Rostowskim. Jeszcze wpadnie na pomysł, żeby połączone siły polskich archeologów zamiast do Smoleńska wysłać na poszukiwania rzymskich skarbów, bo dziura rośnie i rośnie......

  • calli

    Oceniono 1 raz 1

    W Polsce taki skarb ukradłoby państwo i tyle znalazcy by z niego przyszło, że wpadłby do niego prokurator, szukając czy aby ze dwóch monet nie ukrył za piecem albo w kominie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX