Ofiara księdza pedofila zaprojektowała pierwszy w Europie pomnik dzieci molestowanych seksualnie

W Holandii odsłonięto pierwszy w Europie pomnik dzieci molestowanych seksualnie. Wykonał go artysta będący ofiarą księdza pedofila. Pomnik stanął przy kościele - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
To dla mnie szalenie ważne, że zrobiłem taki projekt - tłumaczył holenderskim mediom Frans Houben, witrażysta z Ootmarsum we wschodniej Holandii.

- Jako dziecko byłem cztery razy zgwałcony. Przez całe lata nasłuchałem się, jak jestem głupi, chudy i zły - powiadał przed kamerami telewizji NOS.

Houben, podobnie jak 10-20 tys. innych holenderskich dzieci ofiar księży pedofilów, wychowywał się w przykościelnym internacie. Traumatycznych przeżyć nie może zapomnieć do dziś, więc pracę nad pomnikiem potraktował jako rodzaj terapii.

W latach 1945-81 ucierpieć mogło od 10 do 20 tys. dzieci. Skala zjawiska zmalała po 1981 r., gdyż wiele kościelnych instytucji wychowawczych zostało wówczas zamkniętych. Raport wykazał też, że władze kościelne tuszowały przypadki pedofilii.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Ofiara księdza pedofila zaprojektowała pierwszy w Europie pomnik dzieci molestowanych seksualnie
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 11 razy 9

  kościół katolicki powinien zostać "zamknięty" za pedofilię - likwiduje się instytucje które działały na czyjąś szkodę więc likwidacja kk jest logiczna

 • forte2012

  Oceniono 10 razy 8

  włos się jeży jak czytam o pedofilii duchownych !!!
  wtedy zadaje sobie pytanie, gdzie są dorośli – rodzice, opiekunowie dzieci, sędziowie, policjanci, rządy państw, żeby przeciąć ten proceder

  odczuwam wstyd ze to------ dzieci ofiary gwałtów i chuci księży---------swoją traumą, bólem , dramatem mają obnażać prawdę o kościele katolickim !!!!!

  dlaczego dzieci mają być świadectwem okrutnej prawdy o kościele katolickim !!!!!!!!!

  gdzie są dorośli ?

 • totapis500

  Oceniono 7 razy 7

  Cała Europa pozbywa się tych zboczeńców nie długo zawitają do Polski gdzie mogą w spokoju i ciszy uprawiać radosną twórczość miłą ich bogu.

 • ok_23

  Oceniono 9 razy 7

  Niestety, ale obecnie każdy ksiądz staje się podejrzany, że może mieć skłonności pedofilskie. Księża stracili twarz i nie mogą być „czystymi” reprezentantami Chrystusa. Filozofia celibatu okazała się wielką porażką Kościoła, do której hierarchia nie chce się przyznać !

 • ilpadrino666

  Oceniono 5 razy 5

  "Raport wykazał też, że władze kościelne tuszowały przypadki pedofilii."
  ---
  nie tylko władze kościelne tuszują przypadki pedofilii, pewien portal cenzuruje posty w których opisywane są przypadki pedofilii wśród innej społeczności wierzących w jedynego boga.

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 3 razy 1

  Jak na pomnik, który upamiętnia cierpienie to wygląda on kiczowato.

 • atleista

  0

  Jeśli ta dwójka dzieci ma symbolizować ofiary księży pedofilów, to ciekawi mnie, ofiary jakich duchownych ma symbolizować ten żółty piesek...

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 2 razy 0

  Ten pomnik i jego kiczowatość jest wręcz wzorowym dowodem na to, że jego twórca wciąż potrzebuje terapii i uzdrowienia z traumy.

 • zelalem

  Oceniono 9 razy -3

  Pomijając powody i preteksty,
  ten "pomnik", z mojego punktu widzenia, jest brzydki. Zero artyzmu, zero kunsztu, artystycznie żenujący.
  Ale, podkreślam, to moje zdanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX