W RPA wrze. Nagranie gwałtu na upośledzonej 17-latce "hitem" internetu

W Republice Południowej Afryki wrze. Krajem wstrząsnęła sprawa niepełnosprawnej 17-latki, która została porwana i zgwałcona przez ośmiu mężczyzn. Nastolatka jest już z rodzicami, ale to nie koniec jej koszmaru. Nagranie, na którym gwałci ją siedmiu mężczyzn, stało się właśnie "hitem" internetu - podaje BBC.
Dziś w stolicy RPA miała się odbyć pierwsza rozprawa ws. tragedii 17-latki. Przed sądem stanęło ośmiu mężczyzn - siedmiu oskarżono o gwałt, a jednego o pomoc w uprowadzeniu dziewczyny. Sprawa została jednak przełożona na 25 kwietnia. Wpierw muszą zostać przeprowadzane badania nastolatki, która ma mieć mentalny wiek pięciolatki. Jeżeli okaże się, że jest ona faktycznie upośledzona, kwalifikacja przestępstwa zmieniona zostanie na "poważne", które zakłada nawet karę dożywocia.

To nie dlatego jednak przed sądem w Johannesburgu protestowała dziś grupa oburzonych kobiet. Demonstracja miała na celu potępienie sprawców, którzy nie tylko porwali i zgwałcili 17-latkę, ale też swój ohydny czyn nagrali. Wideo, na którym sprawcy zaśmiewali się, dokonując gwałtu, było masowo rozpowszechniane przez telefony komórkowe i biło rekordy "popularności" - podaje BBC.

"Zmuszacie mnie! Zmuszacie mnie!"

Paradoksalnie to właśnie wideo pomogło nastolatkę uratować. Dziewczyna została odnaleziona w środę, zaginęła zaś 24 marca. Możliwe, że policja dalej by jej szukała, gdyby nagranie gwałtu na 17-latce nie dotarło do największego dziennika RPA "Daily Sun". Gazeta przekazała je funkcjonariuszom, którzy na jego podstawie wytropili sprawców i ich ofiarę.

Dziennikarze tytułu donoszą, że nagranie trwa nieco ponad 10 minut i słychać na nim śmiejących się sprawców - z których najmłodszy ma 14 lat, a najstarszy 20 lat - podczas gdy dziewczyna krzyczy: "Zmuszacie mnie! Zmuszacie mnie!". Wideo stało się też jednym z najpopularniejszych tematów na Twitterze.

"Przestańcie do myślenia używać rozporka"

"Niech zgniją w więzieniu", "Dość z gwałcicielami" - takie hasła można było przeczytać na transparentach kobiet demonstrujących dziś przed sądem. - Jeżeli jesteś mężczyzną, do myślenia musisz używać swoich szarych komórek, a nie rozporka - miała powiedzieć grupie Faith Mazibuko, minister odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne prowincji RPA Gauteng.

Także media zjednoczyły się w potępieniu zachowania oskarżonych. "The Star" opublikował dziś na swojej pierwszej stronie zdjęcie sprawców z podpisem "Twarze hańby".

"Teraz doszczętnie pozbawicie ją godności"

Policja ostrzega wszystkich, którzy są w posiadaniu nagrania, że mają obowiązek natychmiast je skasować, bo inaczej będzie można ich oskarżyć o posiadanie dziecięcej pornografii. Lulu Xingwana, minister RPA ds. kobiet i dzieci, wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym napisała, że "ta młoda kobieta nie tylko przeżyła koszmar gwałtu, ale teraz dodatkowo musi przeżywać kolejny, który pozbawia ją doszczętnie godności".

Sprawa znów zwróciła uwagę na ogromny problem gwałtów w Republice Południowej Afryki. Według jednego z ostatnich sondaży ponad jedna czwarta tamtejszych mężczyzn przyznaje się do zgwałcenia kobiety. Tymczasem większość ofiar zazwyczaj nie zgłasza przestępstwa na policję.

DOSTĘP PREMIUM