Kara przez strzał w tył głowy. "Nie bądź obojętny"

- Ja już podpisałem. Nie bądź obojętny i wyraź swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka na Białorusi - apeluje na Twitterze Jerzy Buzek. Były szef Parlamentu Europejskiego zachęca do podpisania petycji przeciwko karze śmierci na Białorusi.
- Państwo prawa nie może zabijać w swoim imieniu. Kara śmierci jest sprzeczna z zasadami humanizmu, moralności i ludzkich wartości. Łamie także zasady wszystkich głównych religii świata, bowiem głoszą one, iż nie mogą ludzie odbierać sobie nawzajem życia podarowanego im przez Boga - podkreślają autorzy akcji: Amnesty International, Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna", Białoruski Komitet Helsiński oraz inni obrońcy praw człowieka na Białorusi.

- Procedura wykonania kary śmierci, która obecnie istnieje na Białorusi, to nieludzkie traktowanie rodzin osób skazanych na śmierć, które nie mają szansy pożegnać się z najbliższymi. Kara śmierci na Białorusi jest wykonywana niepublicznie poprzez strzał w tył głowy. Ciała do pogrzebu nie wydają, a miejsce pochówku jest utrzymywane w tajemnicy.

- Białoruś jest ostatnim krajem w Europie i w krajach na obszarze byłego Związku Radzieckiego, gdzie wykonuje się karę śmierci. Protestujemy przeciwko stosowaniu kary śmierci w każdym przypadku na całym świecie. (...) Apelujemy do władz Białorusi o przyłączenie się do wspólnoty humanizmu, przestrzeni wolnej od morderstw popełnianych przez państwo - podkreślają autorzy petycji i apelują do Mińska o niestosowanie kary śmierci poprzez wprowadzenie moratorium na karę najwyższą.

Jerzy Buzek od dawna wspiera walkę o demokratyczną Białoruś. Od kilku tygodni gorąco popiera również rozpętana przez europosła Marka Migalskiego akcję mającą na celu odebranie mistrzostw świata w 2014 roku Białorusi i przeniesieniu ich w inne miejsce. Hokej to ulubiony sport Aleksandra Łukaszenki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Kara przez strzał w tył głowy. "Nie bądź obojętny"
Zaloguj się
 • passtorian

  Oceniono 8 razy 8

  Jak widze takie inicjatywy to mnie ogarnia calkowity cynicyzm. Bo przeciez to wyraznie tendencyjne. Taki oportunista Buzek. Petycje przeciw Bialorusi i owszem ale petycje przeciw temu co sie dzieje w USA to calkowita cisza. Ruskich bedzie krytykowac do usranej smierci, Chinczykow rowniez a w tym samym czasie bedzie udogadnial cele terroru w polskim zascianku dla CIA.

 • k4t4r4kt4

  Oceniono 9 razy 7

  A dlaczego nie ma takiej petycji przeciw karze smierci w USA albo Japonii??

 • ta_facetka

  Oceniono 5 razy 5

  A moze pan, panie Buzek, podejmie temat odpowiedzialnosci Buszyka za kompletne rozwalenie Iraku (ponad 800 tys. zabitych, dziesiatki tysuecy uchodzcow, destabilizacja gospodarki, terroryzm)? Albo zainteresuje sie kara smieci w ukochanych St.Zj A?

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 7 razy 5

  Dlaczego my jako Polska musimy mieszać się w sprawy innych państw? Nigdy nie wyszliśmy na tym dobrze, patrz Litwa, Afganistan, Irak...A propozycja odebrania Białorusi mistrzostw w hokeju, to debilizm.

 • oknomyjca

  Oceniono 2 razy 2

  Bądź grzeczny, bo wyłączę bajkę!
  To Łukszenke naprawdę zaboli, zrobi wszystko, tylko nie zabierajcie mu ukochanego hokeja...ha,ha

 • duokwak

  Oceniono 1 raz 1

  Ale my jesteśmy za.Szczególnie obserwując paranoiczne występy prezesa zawsze dziewicy,szalonego Antka i ojca rydza(ps.malwersant).Publiczne egzekucje na stadionach wyleczyłoby p.ojebów...

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 3 razy 1

  Buzku ! W chwilach wolnych od prób zbawiania Świata PODDAJ swój umysł refleksji na temat :wzrost ilości samobójstw z przyczyn ekonomicznych na terenie np...Górnego Śląska w za czasów rządów AWS. Miłych chwil.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 3 razy 1

  A ja wierzyłam, że przy wszystkich swoich słabościach p. Buzek jest uczciwym politykiem...

 • hpklis

  Oceniono 2 razy 0

  i USA Chin ....
  Zakaz podroz dla tych przestepstow.
  Teraz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX