Rosjanie: System tarczy antyrakietowej bezpośrednio nam zagraża

Według szefa Sztabu Generalnego Rosji Nikołaja Makarowa europejski system tarczy antyrakietowej bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu jego kraju. Ostrzegł przed ostrą reakcją Moskwy.
Takie stwierdzenia padły podczas odbywającej się w Moskwie międzynarodowej konferencji ekspertów wojskowych z udziałem około 200 polityków, dyplomatów, wojskowych i niezależnych ekspertów z ponad 50 krajów, w tym Polski. Przedstawiciele NATO, którzy przyjechali do rosyjskiej stolicy, są innego zdania i argumenty Rosjan nazywają "nieprzekonywującymi".

Rosyjscy dowódcy występujący na konferencji tłumaczyli, że budowany w Europie system amerykańskiej tarczy antyrakietowej zagraża potencjałowi nuklearnemu ich kraju. W opinii szefa Sztabu Generalnego Rosja nie może zgodzić się na sytuację, w której pozostanie bezbronna wobec ewentualnego ataku na jej obiekty wojskowe.

Generał Nikołaj Makarow ostrzegł przed ostrą reakcją Moskwy i nie wykluczył podjęcia działań prewencyjnych destabilizujących funkcjonowanie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. "Argumenty Rosjan nas nie przekonują" - tak skomentował wypowiedź Makarowa zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow. Dodał on, że NATO jest gotowe zapewnić Rosję, że system ten nie jest wymierzony w jej potencjał militarny. Przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa obrony poinformowali, że tarcza antyrakietowa będzie nadal rozbudowywana i osiągnie pełną gotowość bojową do 2021 roku.

Z inicjatywą zwołania takiego forum wystąpił w marcu szef resortu obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Serdiukow, który oświadczył, że aktualność zorganizowania takiego spotkania wynika z tego, że ofensywna broń rakietowa i środki przeznaczone do jej przechwytywania są koncentrowane w pobliżu granic Rosji i mogą wywrzeć negatywny wpływ na jej bezpieczeństwo narodowe.

Gospodarzem konferencji jest wiceminister obrony FR Anatolij Antonow. Główny referat wygłosi szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR generał Nikołaj Makarow.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM