Ashton poparła bojkot Euro 2012 na Ukrainie

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton poparła bojkot Euro 2012 na Ukrainie - podaje RMF FM. Rozmowy o tej akcji mają także zacząć szefowie dyplomacji krajów Unii.
Jedna z unijnych dyplomatów powiedziała RMF FM, że na wspólne stanowisko UE ws. bojkotu Ukrainy jest jeszcze za wcześnie. Za wspólnym bojkotem opowiadają się Belgia, Holandia, Austria i Dania. Najmocniej pomysł popierają ministrowie krajów, które nie zakwalifikowały się do Euro 2012 - podaje RMF.

Według Ashton to Polska jest przeszkodą w podjęciu wspólnej decyzji o bojkocie. - Przewodniczący Barosso już wyraził opinię Komisji i ja, jako wiceprzewodnicząca Komisji, w pełni ją popieram. Musimy jednak rozmawiać na ten temat z Polską i to dzisiaj zrobimy - mówi Ashton.

Niemcy chcą bojkotu Euro

Jako pierwszy bojkot Euro na Ukrainie ogłosił prezydent Niemiec Joachim Gauck w akcie protestu przeciw uwięzieniu i brutalnemu traktowaniu Julii Tymoszenko. Do bojkotu dołączyli się kolejni niemieccy i europejscy politycy, m.in. przewodniczący KE Jose Manuel Barosso, poparł go także Jarosław Kaczyński i PiS.

Polski MSZ i prezydent Bronisław Komorowski przekonują, że bojkot byłby złym pomysłem, ponieważ mistrzostwa organizowane są wspólnie z Polską. Komorowski apelował też do Ukrainy o zmianę prawa.

Była premier Ukrainy odsiaduje wyrok 7 lat więzienia za nieprawidłowości przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Przez niemal 3 tygodnie prowadziła strajk głosowy w proteście przeciw pobiciu jej przez strażnika więziennego. Światowe media obiegły zdjęcia Tymoszenko prezentującej posiniaczone ciało. W ubiegłym tygodniu była premier została przewieziona do kliniki w Charkowie i przerwała głodówkę. Obecnie znajduje się pod opieką niemieckich lekarzy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Ashton poparła bojkot Euro 2012 na Ukrainie
Zaloguj się
 • tiglatpilesiar777

  0

  Skoro Europa tak walczy o wolność to dlaczego nie bojkotowano Chin podczas olimpiady? Polityka to moralne fellatio

 • villk

  0

  kolejna , która nie czytała "Lodołamacza" Suworowa..... ręce opadają...

  www.tokfm.pl/blogi/villk/2012/05/w_kwestii_bojkotu_euro_/1

 • aqmika

  Oceniono 2 razy 0

  Polska jako współorganizator EURO2012 może oberwać rykoszetem, jako partner takiego niedemokratycznego państwa, jak Ukraina.
  A masowe poparcie dla Tymoszenko może okazać się kompromitacją, jeśli potwierdzi się jej nieuczciwość, nadużycia i inne kryminalne zarzuty. Dyplomacja powinna zachować więcej dystansu i działać bez emocji.
  Na razie widać akcję bojkotu, córkę Tymoszenko, siniaki, ale nie słychać o żadnej komisji badającej rzetelność zarzutów.

  Polska protekcja ws. przyjęcia Ukrainy do UE też jest przedwczesna.

 • markusv

  Oceniono 1 raz -1

  To dobra wiadomosc dla vipow. Miec taka pieknote w sasiednim fotelu, to zadna frajda. A tak powaznie, to gnoje pieka swoje polityczne pieczenie przy ogniu sportu. I wcale sie dranie tego nie wstydza!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX