Jedzą tylko to, co wyrzucą inni - freeganie, nowy styl życia [FOTOREPORTAŻ]

- Ich dania są pyszne, w ogóle się tego nie spodziewałem! Uwierzcie mi - zachwyca się reporter agencji Reutera, który dołączył do grupy kanadyjskich freegan. Freeganie jedzą wyłącznie rzeczy wyrzucone na śmietnik. Nie robią tego z biedy. To ekologia i nowy styl życia.
Freeganie wyszukują żywność wyrzuconą do śmieci, często przeterminowaną, ale jak wynika z ich doświadczeń wciąż zdatną do spożycia. - I potrafią wyrzuconemu jedzeniu dać "drugą szansę" - pisze reporter agencji Reutera Ben Nelms. Dziennikarz poznał freegankę Robin w trakcie prac nad jednym z reportaży. 23-letnia mieszkanka Vancouver w Kanadzie przyznała, że ma "inne nawyki żywieniowe" niż większość ludzi. Zgodziła się, by Nelms towarzyszył jej w czasie "polowań" i przygotowywania jedzenia.


Freeganie poszukują jedzenia, fot. BEN NELMS Reuters

Robin od 9 lat mieszka z pięcioma innymi freeganami. Razem przemierzają rowerami ulice Vancouver i szukają jedzenia. Gdy zbiorą już odpowiednią ilość, wracają do domu, by przygotować posiłek. - Ich dania są pyszne, czego w ogóle się nie spodziewałem. Uwierzcie mi, spróbowałem wielu rzeczy i byłem zdumiony, jak dobrej jakości jedzenie jest wyrzucane - wyznaje dziennikarz Reutera.


Znalezione przez freeganów jedzenie, fot. BEN NELMS Reuters

Dla Nelmsa robienie reportażu o freeganach okazało się wyzwaniem. Już pierwszej nocy żałował, że nie założył nieprzemakalnych butów. Musiał bowiem wchodzić do śmietnika, na którego dnie zebrała się woda po wcześniejszych opadach deszczu. - To jak wskoczyć do kałuży ze szlamem. Robin nazywa to "fosą" - opisuje.

Freeganie w poszukiwaniu jedzenia, fot. BEN NELMS Reuters

W Vancouver mieszka duża grupa freegan, a tylko w niektórych śmietnikach można znaleźć odpowiednie jedzenie. Reporter szybko nauczył się, gdzie można wyszukać najlepsze "skarby". - Drogie piekarnie i sklepy ze zdrową żywnością najczęściej wyrzucają dobrą żywność. Chodziliśmy tam, gdy zbliżał się koniec dnia - pisze.

Raz udało mu się trafić na "magiczny śmietnik". Znalazł tam tak dużo jedzenia, że zajęło cały jego samochód. Nie mógł jednak go sfotografować, by nie "spalić" dobrego miejsca freeganom. - Freeganie nie są biedni, mają pieniądze. Pracują, studiują prowadzą normalne życie. Łączy ich jednak ogromna pasja do jedzenia - freeganizm jest ich stylem życia - kończy reportaż dziennikarz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
Jedzą tylko to, co wyrzucą inni - freeganie, nowy styl życia [FOTOREPORTAŻ]
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 8

  Szambonurek freeganem? Ależ ten świat gna do przodu.
  Bynajmniej w mojej okolicy Ci biedni ludzie nie wyglądają na okazy zdrowia.
  Wręcz nadużywają życia w płynach.

 • sabalara9

  Oceniono 5 razy 1

  To proste ludziom zaczyna brakować sensu i "świeżości" w życiu. Dlatego pojawiają się coraz to nowe ruchy czy hobby - wszystko po to żeby odciąć się o dlatego co stare i zamanifestować coś nowego co daje poczucie inności i wyjątkowości ;)

 • mmekelevra

  Oceniono 2 razy 0

  Po pierwsze to żadne odkrycie bo freeganie są i u nas, w końcu żyjemy w globalnej wiosce.
  Po drugie ani to gorsze ani lepsze od wegetarianizmu, slowfoodu czy innego dietowania i stylu życia. Fakt większość tego powstało w rozwiniętych społeczeństwach jako wynik szukania sobie problemu i zajęcia, ale nie ma co się oburzać, panowie i panie! Może taki freeganizm jest bardziej wydumany niż oswojony już weganizm ale i tak lepsze to niż zblazowanie i dekadencja większości społeczeństwa :)
  Sam nie jestem ani wegetarianinem, ani weganinem, ani anarchistą - jem zdrowo i uważnie (co i tak jest jakimś nonkonformizmem w porównaniu do moich rówieśników)

 • bajczur21

  Oceniono 5 razy -1

  Ludziom nieźle odpierd................

 • northyorkshire

  Oceniono 5 razy -3

  No, tak. Oto przykład co dzieje się z ludźmi, gdy już książka nie bawi, trelewizja nudzi, zainteresowań zero, komputer jest bee. Trzeba na siłę coś wymyśleć aby zaistnieć.Ot i to wszystko z nudów i dobrobytu. Może teraz, idąc za ciosem pozucą swoje uczelnie, prace, konta bankowe i zamieszkają w kartonach na ulicy

 • 000ooo000ooo000

  Oceniono 6 razy -4

  czyli bezdomne młode menele z Ameryki to teraz freeganie? spoko... zapamiętam...

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 11 razy -5

  Działalność Rządu Ludowego i Partii Przewodniczki zmusza ludzi, zwłaszcza starszych, do przejścia na zdrową, śmietnikową dietę. Dobrze, że Trybuna Ludu POkazuje młodym ludziom, że ma to być trendy.
  Nięch żyje Słońce Peru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX