"Skandaliczna sytuacja. Najlepsza reakcja polskich władz: absolutna cisza"

- Najlepszą reakcją polskich władz byłaby absolutna cisza. Niech cała odpowiedzialność i cała próba wybrnięcia z tej sytuacji spadnie na Biały Dom. Niech prezydent Obama znajdzie sposób, który zrekompensuje tę wyjątkowo skandaliczną sytuację - komentuje w rozmowie z TOK FM prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UW.
Czy Polskie władze powinny w oficjalny sposób zareagować na słowa Baracka Obamy o "polskim obozie śmierci"? - Najlepszą reakcją Polski byłaby absolutna cisza. Jak ktoś się nieprzystojnie zachowa, to nie należy mu zwracać uwagi, tylko czekać, aż ta osoba naprawi swoje zachowanie. Jeżeli będziemy się oburzali, domagali przeprosin, osłabi to całą sytuację - ocenia prof. Lewicki. - Mówię oczywiście o oficjalnej reakcji władz, reakcje medialne to co innego - dodaje.

Niech Biały Dom pokaże, czy ma klasę

- Niech prezydent Obama znajdzie sposób, który zrekompensuje tę wyjątkowo skandaliczną sytuację - mówi ekspert. - Niech Biały Dom pokaże, czy ma klasę, czy jej nie ma. Czy godnie uszanuje pamięć wielkiego bohatera Jana Karskiego. Prezydent Obama tę uroczystość trochę zbezcześcił, niech teraz przywróci jej właściwą miarę - komentuje amerykanista.

Czy Obama poniesie koszt polityczny? - Uroczystość wręczenia medalu dla Jana Karskiego była zaplanowana na kwiecień 2013. Ewidentnie została przyspieszona z powodów wyborczych. To, co powiedział Obama, zrazi do niego polskich wyborców. Ale nie będę trywializować. Ważne, by prezydent USA znalazł sposób, by zrównoważyć tę sytuację. Bo tu chodzi nie o głosy, lecz o Jana Karskiego i pośrednio o Polaków - mówi prof. Lewicki.

Wielka wpadka Obamy

Na uroczystości w Białym Domu prezydent Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym w USA. Opisując historię Karskiego, Obama stwierdził, że Karski, zanim został przerzucony na Zachód, został przemycony do warszawskiego getta i "polskiego obozu śmierci", by "zobaczył na własne oczy zagładę Żydów".DOSTĘP PREMIUM