Amerykańskie zakonnice odpowiadają na zarzuty Watykanu

Zarządzona przez Watykan restrukturyzacja naszej organizacji jest oparta na bezpodstawnych przesłankach - ogłosiło amerykańskie zrzeszenie sióstr zakonnych. Zakonnice od dłuższego czasu prowadzą cichą wojnę z hierarchią kościelną, której nie podoba się m.in. ?uleganie pokusom feminizmu?.
Watykańska Kongregacja ds. Nauki Wiary stwierdziła w kwietniu, że amerykańskie zakonnice mają "poważne problemy z doktryną" i podważają naukę Kościoła, m.in. niedostatecznie promują poglądy Kościoła na seksualność człowieka, czasami sprzeciwiają się biskupom, ulegają pokusie radykalnego feminizmu i zbyt często zachowują milczenie w kwestiach ochrony życia poczętego, eutanazji oraz małżeństw homoseksualnych.

Reprymenda Watykanu wywołała masowe poparcie dla sióstr ze strony katolików i niekatolików.

Siostry odpowiadają: Raport spolaryzował Kościół

Zrzeszenie, które skupia ponad 80 proc. z 57 tys. amerykańskich sióstr, po trzydniowych naradach wydało oświadczenie. Wytykają w nim, że watykańskie dochodzenie było "oparte na bezpodstawnych oskarżeniach" i "nieprzejrzyste". "Ponadto, nałożone sankcje były nieproporcjonalne do wymienionych obaw i mogłyby ograniczyć możliwość wypełniania misji zakonnej" - piszą. "Raport wywołał skandal, ból wspólnoty kościelnej i spowodował większą polaryzację" - dodają.

Poinformowano, że 12 czerwca reprezentantki sióstr spotkają się w Watykanie z kardynałem Williamem Levadą i arcybiskupem Peterem Sartainem, by przedyskutować sprawę.

Siostry podkreślają też, że otrzymały tysiące wiadomości ze słowami wsparcia, a w całym kraju odbyły się czuwania modlitewne w ich intencji. "Wierzymy, że kwestie wiary i sprawiedliwości, którym oddane są katolickie siostry, podzielają ludzie na całym świecie. W tych burzliwych dla Kościoła i społeczeństwa czasach wierzymy, że na te kwestie musi odpowiedzieć cała społeczność Kościoła w atmosferze otwartości, uczciwości i prawości" - zakończyły siostry.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Amerykańskie zakonnice odpowiadają na zarzuty Watykanu
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 37 razy 33

  Podstawowy dogmat papiestwa JPII te kobiety burzą, kult maryjny. Co w tłumaczeniu na
  nasze: szmata, na kolana, służyć. Pierogów nalepić.
  Cieszy każdy rodzaj buntu w tej świątyni szatana owładniętego mamoną - kościele katolickim.

 • lewica24

  Oceniono 28 razy 24

  Polityka Kongregacji:
  "milczenie w kwestiach ochrony życia poczętego, eutanazji oraz małżeństw homoseksualnych" - źle
  milczenie w przypadku molestowania seksualnego dzieci przez osoby duchowieństwo - dobrze

  Trzeba uczciwie przyznać siostrom, że podejmują tematy, które wg Kongregacji są przemilczane i w dodatku jest to głos bardziej słyszalny i przekonywujący niż ze strony księży katolickich. Nie jest to wygodne dla interesów patrialchalnego Watykanu, więc prewencyjnie uderzą w zakonnice.

 • ta_facetka

  Oceniono 11 razy 11

  Kosciol kat nie znosi wszelkich form nieposluszenstwa w swoim lonie. A jesli to jeszcze kobiety, ktore z (watykanskiej) definicji winny siedziec cicho i byc we wszystkim polsuszne,podnosza glowy, to juz szczyt!
  Zycze im jak najlepiej, choc jestem pewna, ze zostana stlamszone. W tym wypadku jednak sprawdza sie powiedzenie:" im gorzej, tym lepiej". Koniec archaicznej, patrialchalnej, mafijnej i - nie zawaham sie uzyc takiego okreslenia - zbrodniczej organizacji, jaka jest Kosciol kat, zbliza sie do konca.

 • pawoleksuper

  Oceniono 11 razy -11

  jest stare mądre powiedzenie żydowskie że lepiej dla słowa by nie zostało wypowiedziane wogule niż miało by zostać wypowiedziane przez kobietę , katole za dużo dają gadać kobietom dlatego mają problemy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX