Nastolatka czeka ze swoim dzieckiem w więzieniu na ukamienowanie. To kara za rzekomą niewierność

Młoda Sudanka została skazana za niewierność na śmierć przez ukamienowanie - alarmują Human Rights Watch i Amnesty International. Dziewczyna, która najpewniej jest nieletnia, czeka na wyrok w fatalnych warunkach razem z pięciomiesięcznym dzieckiem - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Zorganizowany naprędce pod koniec kwietnia w Omdurmanie niedaleko Chartumu proces młodziutkiej Intisar Szarif Abd Allah trwał jeden dzień. Niepiśmienna dziewczyna nie miała adwokata, nie rozumiała też aktu oskarżenia odczytanego po arabsku, który nie jest jej ojczystym językiem.

Arabski jest jednym z oficjalnych języków w Sudanie, jednak w różnych częściach kraju używane są też inne języki, nie wiadomo, skąd pochodzi Intisar. Wyrok zapadł błyskawicznie - sędzia zdecydował, że za rzekomą niewierność wobec męża kobieta zostanie ukamienowana.

Natychmiast trafiła do więzienia w Omdurmanie, gdzie według Amnesty International (AI) i Human Rights Watch (HRW) w kajdanach na nogach czeka na wykonanie wyroku, choć nie jest znana planowana data egzekucji. Razem z nią w więzieniu jest jej pięciomiesięczny synek, pozostałe dzieci są pod opieką rodziny. Nie wiadomo, ile dziewczyna ma lat, Human Rights Watch twierdzi, że najpewniej mniej niż 18.

Petycja o unieważnienie wyroku i powstrzymanie egzekucji dostępna jest także na polskiej stronie Amnesty International.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM