Za zamachami na izraelskich dyplomatów stał Iran. Są dowody

To Iran stał za niedoszłymi zamachami na izraelskich dyplomatów w Indiach, Gruzji, Azerbejdżanie i Tajlandii - tak wynika z międzynarodowego śledztwa. Dowody w sprawie potwierdzają najgorsze obawy zachodnich polityków, że cena za brak porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego może być bardzo wysoka - podaje ?Guardian?.
Dziś wznowione zostają rozmowy o programie nuklearnym Iranu, a pracownicy międzynarodowego wywiadu ostrzegają, że konsekwencje braku porozumienia w tej sprawie mogą być poważne. Podczas gdy Izrael nie wyklucza militarnej interwencji, jeżeli rozmowy nie przyniosą oczekiwanego skutku, Iran też gotów jest odpowiedzieć ogniem - podaje "Guardian".

Ze śledztwa w sprawie serii zamachów na izraelskich dyplomatów Indiach, Gruzji, Tajlandii i Azerbejdżanie w lutym tego roku wynika jasno, że za atakami stał właśnie Teheran. Wywiad w Indiach z kolei po raz pierwszy otwarcie potwierdził, że za atakiem, w którym poważnie została raniona żona izraelskiego attaché wojskowego, stała "irańska jednostka".

Wywiad: "Iran jest coraz bardziej nieprzewidywalny"

Tymczasem pracownicy europejskiego wywiadu przyznali w rozmowie z brytyjskim dziennikiem, że coraz trudniej dopatrzyć się logiki w działaniach Teheranu, który staje się coraz bardziej nieobliczalny. - Do niedawna można było zrozumieć d,aczego robili to, co robili - przyznał anonimowo jeden z agentów.

- Teraz ciężko cokolwiek przewidzieć. Nie wiemy nawet, jaka motywacja stała za tymi atakami w lutym, poza może chęcią zademonstrowania zdolności do stworzenia zagrożenia w razie wojny lub chęci zemsty jakiegoś rodzaju - dodał.

Iran z kolei dalej utrzymuje, że zamach w Delhi był dziełem wrogich mu sił, które chciały, by wina za atak spadła właśnie na Teheran. Urzędnicy administracji Ahmadineżada powtarzają też, że ich program nuklearny jest zupełnie pokojowy, podczas gdy Izrael wraz z Zachodem są przekonani, że chodzi o stworzenie broni jądrowej. Nadzieje związane z dwudniowym szczytem w Moskwie, który rozpoczyna się dziś, są niewielkie.

DOSTĘP PREMIUM