Adidas uszył buty z kajdanami. "To przypomina czasy niewolnictwa"

Adidas wyprodukował sportowe buty, do których doczepione są plastikowe kajdany na nogi. Zrobiła się afera, bo przypominają one te, w które zakuwano pokolenia niewolników.
Od premiery obuwia o koszykarskim wzorze JS Roundhouse Mids minęło zaledwie kilka dni. Na profilu firmy na Facebooku od 14 czerwca przeczytać można ponad dwa tysiące komentarzy, z których sporo krytykuje ten odważny, ale i nieco dziwny pomysł projektantów obuwia tej marki. "Buty z kajdanami to niezbyt dobry pomysł. Łańcuchy i obejmy na nogi kojarzą się bardzo źle, a mianowicie z okresem niewolnictwa Afroamerykanów - komentuje jeden z użytkowników tego portalu społecznościowego. Inny dodaje krótko: "Czysta ignorancja".

W dyskusji biorą udział internauci z całego świata, a ich ton jest jednoznaczny: Adidas tym razem przesadził. Bo - jak pisze inny facebookowicz - "jak by się czuła osoba pochodzenia żydowskiego, jakby na butach była swastyka...?". Innym łańcuchy kojarzą się ze współczesnymi więzieniami amerykańskimi.W sprawie kontrowersyjnego obuwia wypowiedziały się też autorytety. - Rzeczy, które nasi przodkowie nosili przez 400 lat na nogach, nie są najlepszym pomysłem na powiększenie sprzedaży w obecnych czasach - ocenił na łamach "Daily Mail" dr Boyce Watkins, prof. z Syracuse University.

Firma Adidas nie skomentowała jeszcze sprawy.

Irlandzka wpadka Nike

To nie pierwsza obuwnicza afera w tym roku. Firma Nike wyprodukował specjalną linię butów na dzień św. Patryka, które - niestety - przypomniały Irlandczykom o krwawych wydarzeniach rewolucji z lat 20. XX wieku.

Koncern tłumaczył się, że buty SB Dunk Low kolorem przypominają drink o nazwie The Black and Tan. Piwna mieszanka składa się z guinnessa (ciemnego piwa) i harpa (złocistego). Na górze jest ciemna, na dnie złocista. Buty mają jasne czubki i ciemną resztę, czym nawiązują do mieszanki piw.

Jednak dla mieszkańców Zielonej Wyspy The Black and Tan to oddział paramilitarny powołany przez Irlandzką Policję Królewską do walki z IRA w 1920 r. Irlandczykom jednoznacznie kojarzy się to z terrorem i bezkarnością.

DOSTĘP PREMIUM