Ponad 27 milionów ludzi uzależnionych od narkotyków. Wstrząsający raport ONZ [MAPA]

Ponad 27 milionów ludzi na świecie ma problem z uzależnieniem od narkotyków, z czego 1 procent każdego roku umiera z przedawkowania - takie dane przynosi opublikowany we wtorek najnowszy raport ONZ. Według danych organizacji wciąż najbardziej popularnym narkotykiem na świecie jest marihuana.
- Heroina, kokaina i inne narkotyki są co roku przyczyną śmierci 200 tysięcy ludzi, niszcząc rodziny i przynosząc nieszczęście dla tysięcy innych ludzi. Powodują również rozprzestrzenianie się wirusa HIV - powiedział Jurij Fiedotow, dyrektor Biura ds. Narkotyków i Przestępczości przy ONZ, który przedstawił raport.

Mimo światowej presji producenci i dostawcy narkotyków wykazują się wyjątkową odpornością i niesłychanymi zdolnościami przystosowawczymi.

Wciąż najpopularniejsza jest marihuana

Z raportu wynika m.in., że marihuana pozostaje najpopularniejszym narkotykiem, który dociera do 224 milionów odbiorców na całym świecie. Z kolei największym rynkiem zbytu haszyszu jest Europa, którą w większość zaopatruje Maroko oraz drugi w kolejności Afganistan. W Europie coraz bardziej liczy się też udział w rynku produkcji krajowej haszyszu.

W większości państw członkowskich Unii Europejskiej wydajnie wzrasta uprawa konopi indyjskich. Raport zwraca uwagę na coraz większe zaangażowanie w ten proceder przestępczości zorganizowanej.

Światowym liderem produkcji opium wciąż pozostaje Afganistan. Tylko w 2011 roku wytworzono 5800 ton tego narkotyku. To wzrost o 61 procent w porównaniu z 2010 rokiem, kiedy z powodu chorób roślin produkcja osiągnęła "zaledwie" 3600 ton.

Syntetyki wypierają kokainę

Raport odnotował też spadek w zażywaniu kokainy w Europie i Ameryce Północnej, ale - jak zauważa biuro ONZ - został on zniwelowany poprzez rosnące zainteresowanie kokainą w Ameryce Południowej i Australii, a także części Afryki i Azji.

Dane wskazują na wzrost popularności narkotyków syntetycznych - głównie metamfetaminy i ecstasy. Europa nadal jest głównym ośrodkiem produkcji ecstasy na świecie, choć jej znaczenie w tej dziedzinie wydaje się maleć, gdyż w ostatnich latach produkcja ecstasy rozprzestrzeniła się także w innych częściach świata, zwłaszcza w Ameryce Północnej (w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) oraz w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Dyrektor Biura ds. Narkotyków i Przestępczości przy ONZ przytoczył też dane za 2010 rok dotyczące zażywania narkotyków. Okazuje się, że 230 milionów ludzi - 5 procent światowej populacji w wieku 15-64 - raz w roku brało narkotyki.

Jurij Fiedotow zaapelował do świata o dalszą pomoc dla krajów rozwijających się, gdzie z roku na rok odnotowuje się wzrost zażywania narkotyków.

Oprócz skutków zdrowotnych biuro ONZ szacuje, że na całym świecie na walkę z narkotykami wydaje się blisko 250 miliardów dolarów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Ponad 27 milionów ludzi uzależnionych od narkotyków. Wstrząsający raport ONZ [MAPA]
Zaloguj się
 • podzielnik

  Oceniono 11 razy 9

  Co to za kłamstwo: "Wciąż najpopularniejsza jest marihuana"?
  Przecież najpopularniejszym narkotykiem jest alkohol, a zaraz po nim tytoń - oba mające setki milionów uzależnionych...

 • zelalem

  Oceniono 8 razy 2

  Jeśli jest 27 mln uzależnionych, a 224 mln pali trawkę, to upada mit o tym, że trawka jest prostą drogą do ciężkich narkotyków.
  Z kolei wydane na tzw. walkę z narkotykami 250 mld $ sugeruje, że na każdego narkomana wypada 9259 $.
  Za te pieniądze, wydane na poprawę jakości życia i edukację, pewnie byłoby więcej pozytywnych efektów.
  I trzecia rzecz.
  Media często podniecają się skutecznością walki z narkobiznesem, pokazując przechwycone transporty i epatując rynkową ceną. Przecież to bzdura. Wartość straty dla hurtowników jest duuużo niższa.
  To tak, jakby przechwycić transport podrobionych płytek z Windowsami i mówić o rynkowej cenie towaru.
  Dla pirata strata to wartość nośników. Czyli grosze.
  I podobnie jest z narkotykami.

 • druz_2

  Oceniono 3 razy 1

  Debilom z ONZ i reszcie "walczących z wiatrakami "polecam:
  www.youtube.com/watch?v=q90jCS9DKQw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX