Na stadionie apel o szacunek dla praw człowieka, a w loży VIP Łukaszenka [ZDJĘCIA]

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka - persona non grata na salonach Europy - obejrzał finał Euro 2012 w Kijowie w loży honorowej dla VIP-ów. Na zdjęciach widać białoruskiego satrapę obok przywódców Armenii, Tadżykistanu i Gruzji. Usadzono go po przeciwnej stronie od przywódców Hiszpanii, Włoch i Polski, którzy przyjechali na finał.
Łukaszenka po stłumieniu protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w ubiegłym roku - kiedy zapewnił sobie kolejną kadencję - jest solą w oku Brukseli. Białoruski prezydent i większość czołowych dygnitarzy jego reżimu ma zakaz wjazdu na terytorium UE. Mimo to prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaprosił go - wraz z siedmioletnim synem Kolą - na finał Euro 2012 w Kijowie - do loży VIP.

Zaproszenie od bojkotowanego dla bojktowanego

Sam Janukowycz jest celem dyplomatycznego bojkotu europejskich liderów po tym, jak ukraiński sąd skazał na siedem lat więzienia jego największą polityczną konkurentkę, byłą premier i liderkę pomarańczowej rewolucji Julię Tymoszenko. Bojkot trwał przez cały czas trwania Euro 2012. Ale przywódcy Hiszpanii i Włoch, których reprezentacje spotkały się w finale, zrobili wyjątek specjalnie na finał.

Nie wiadomo, czy premier Włoch Mario Monti, premier Hiszpanii Mariano Rajoy i hiszpański następca tronu książę Filip musieli uścisnąć prawicę Łukaszenki. Białoruski przywódca przezornie został usadzony przez ukraińskich gospodarzy po przeciwnej stronie loży - wśród liderów innych postsowieckich republik - prezydenta Armenii Serża Sargsjana, prezydenta Tadżykistanu Emomalego Rahmona i prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

Przeciwko obecności Łukaszenki na finale mistrzostw Europy w piłce nożnej protestowały też członkinie organizacji Femen. Ich kolejny roznegliżowany protest szybko został jednak zakończony interwencją ukraińskiej policji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Na stadionie apel o szacunek dla praw człowieka, a w loży VIP Łukaszenka [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • pani_basia

  Oceniono 8 razy 8

  Loża VIP na stadionie piłkarskim to teraz >salon Europy<? Tak się rozstrzygają losy kontynentu? Ustalają główne wartości społeczeństw Europy? Czy to nie przesada?
  A ten prezydent Łukaszenka - nie jestem żadną jego entuzjastką - ma chyba prawo być zaproszony przez swojego sąsiada i uczestniczyć w imprezie sportowej, mimo krytyki, jaka go spotyka ze strony opozycji w jego kraju i wśród rządów czy zwykłych ludzi w innych krajach.
  Te rozważania o tym, jak jego sama obecność czy podanie mu ręki są hańbiące - trochę dziwnie brzmią w wypowiedziach walczących o prawa i godność człowieka.

 • yerry46

  Oceniono 7 razy 5

  Alez poziom. Ten artykul to ohydny, oslizly, propagandowy glut. Zaprawde, powiadam wam - w tym przypadku, to wy usadziliscie sie sami po przeciwnej (sic!) stronie lozy. Wstyd.

 • passtorian

  Oceniono 3 razy 3

  A w lozy Lukaszenka ... ktorego wiekszosc Bialorusinow uwielbia... zapomniano dodac. Nowe standardy swiatowe - Malwersantka Tymoszenko kochana, przywodca Bialorusinow ktorego popiera wiekszosc narodu nie. Badz madry i pisz wiersze albo, nie ufaj zbytnio gorce rzadzacej zgodnie z przykazaniem i przy poparciu Wielkiego brata zza oceanu.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 5 razy 3

  Nie doczytałem się niestety tutaj gdzie sadzają VIP-ów w Guantanamo. I po której stronie loży zasiada Nasz Umiłowany Przywódca.... Może jakaś informacja od Redakcji. Szanownej. Co?... Dla mniej wtajemniczonych Guantanamo, to miejsce gdzie Sojusznicy apelują o szacunek dla praw człowieka....

 • penible4

  Oceniono 1 raz 1

  ...dobrze, żeby i inni wysłuchali , bo czy to na co pozwala rzad RP lekarzom, to nie jest łamanie praw człowieka???????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX