Papież skarży niemiecki magazyn satyryczny

Papież Benedykt XVI wystąpił do sądu w Hamburgu z wnioskiem o natychmiastowe wycofanie z druku magazynu satyrycznego "Titanic". Wydawnictwo zapowiada odwołanie.
"Titanic" zamieścił na okładce fotomontaż - papieża w poplamionej na żółto sutannie. Zdjęcie podpisane jest "Alleluja w Watykanie - znaleziono źródło przecieku". To aluzja do tzw. "afery Vatileaks", przecieków poufnych watykańskich materiałów i korespondencji papieża do prasy.

- Ta okładka narusza prawa osobiste Ojca Świętego. "Titanic" za każdym razem przekracza granicę przyzwoitości - stwierdził rzecznik Episkopatu Niemiec Matthias Kopp. Polityk CSU Thomas Goppel zarzucił magazynowi "dekadencki sposób traktowania" różnych osobistości. - Tak nie postępuje się z ludźmi, a już na pewno nie z papieżem - powiedział w wywiadzie dla agencji dapd. Dodał, że redaktor naczelny pisma nie jest godzien wykonywania swojego zawodu.

Sąd przychylił się do wniosku papieża i tymczasowo zakazał rozpowszechniania wizerunku Benedykta XVI w dotychczasowej formie. Na stronie internetowej magazynu okładka została zaczerniona, jednak zakaz nie obejmuje egzemplarzy, które już trafiły do handlu.

"Wolność satyry"

Tymczasem redaktor naczelny "Titanica" Leo Fischer zapowiedział, że wydawnictwo w trybie pilnym odwoła się od decyzji sądu. Po stronie redakcji stanął Związek Dziennikarzy Niemieckich (DJV). Jego przewodniczący Michael Konken oświadczył, że papież musi pogodzić się z satyrycznym przedstawianiem jego osoby. - Na temat gustu można się spierać, ale ta okładka podpada pod wolność satyry - powiedział Konken. Dodał, że jego zdaniem "Titanic" nie obraża uczuć religijnych katolików, bo wspomniany fotomontaż to karykatura papieża jako przedstawiciela watykańskiej biurokracji.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Papież skarży niemiecki magazyn satyryczny
Zaloguj się
 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 9 razy 7

  Ta okładka to czysta skatologia. U nas by nie przeszło.
  Ale trzeba przyznać, że oddaje w sposób dosyć bezpośredni problem... przecieków.
  Dla mnie przykład niemieckiej finezji i tyrolskiego poczucia humoru.

 • ciemnyludd

  Oceniono 7 razy 5

  W 2000 letniej historii Kościoła jest jednak jakiś postęp... A jeszcze tak niedawno REDAKCJA ZOSTAŁABY PUBLICZNIE SPALONA NA STOSIE... w komplecie...

 • tegepe

  Oceniono 6 razy 4

  Kościół oficjalny, czyli jako instytucja, coraz bardziej się ośmiesza!

 • arezo

  Oceniono 5 razy 3

  A może "my" jako terytorium podległe Watykanowi, wystąpimy do sądu międzynarodowego, przeciwko wydawnictwu "Titanic" za "OBRAZĘ UCZUĆ RELIGIJNYCH"? Wszyscy będą nas podziwiać.

 • qielih

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ten człowiek bóg jest wielki tak reagując? Ciekawe co zrobiłby Chrystus?

 • be-rtil

  Oceniono 1 raz 1

  "Głos Wielkopolski": Na plebanii urodził się martwy syn wikariusza. Duchowny słuchał w tym czasie muzyki.------
  Chciałem skomentować pod doniesieniem lecz brak możliwości.Stąd wkleiłem tutaj,ta czarna menda powinna siedzieć w kryminale do końca życia.A już na pewno --" Gowin: Rodzic zabijający własne dziecko jest pogrążony w otchłani zła".Trzeba być wyjątkową kanalią aby to zrobić.Brak słów.

 • basiacan

  Oceniono 1 raz -1

  Z przodu zolta plama z tylu brazowa... Kiedys wpadla mi w rece ksiazeczka "Polish Jokes" wydana w USA w latach 70. Po przeczytaniu wyrzucilam ja, ale wciaz pamietam 3 "dowcipy".
  1. Jak rozpoznac polskie dziecko? Po spodniach - z przodu zolte, z tylu brazowe.
  2. Jak rozpoznac pana mlodego na polskim weselu? Ten w brudnym podkoszulku,
  3. Jak sie nazywa basen pelen polskich dziewczat? Zatoka swin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX