Wybuchł japoński wulkan. Ogromna, czarna chmura pyłu zasnuła niebo [WIDEO]

Wybuchł niezwykle aktywny wulkan Sakurajima na południowym skraju japońskiej wyspy Kiusiu. Góra wypluła do atmosfery tysiące ton pyłów. nad wierzchołkiem wykwitł potężny pióropusz czarnoszarego dymu. Cienka warstwa pyłu opadła na ulice pobliskiego miasta Kagoshima.


Wulkan wybuchł około godziny 19.15 miejscowego czasu. Nad wierzchołkiem góry zawisła czarnosina chmura. Wyrzucone w powietrze przez górę popioły i pyły wulkaniczne opadły m.in. na położone zaledwie kilka kilometrów od Sakurajimy miasto Kagoshima. Pył opadł na drogi i wywołał duże problemy komunikacyjne - kierowcy prawie nic nie widzieli. Część dróg została zamknięta, a pociągi się spóźniały.

Aktywność Sakurajimy gwałtownie wzrosła od połowy lat 50. Od tego czasu wulkan wybucha bardzo często i regularnie. Setki małych eksplozji co roku wyrzucają wulkaniczny pył w atmosferę na wysokość kilku kilometrów. 680 tys. mieszkańców Kagoshimy żyje w mieście, które rygorystycznie przestrzega środków bezpieczeństwa, wierci pod ziemią drogi ewakuacji i buduje schrony.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Wybuchł japoński wulkan. Ogromna, czarna chmura pyłu zasnuła niebo [WIDEO]
Zaloguj się
  • sufjan

    0

    " Setki małych eksplozji co roku wyrzucają wulkaniczny pył w atmosferę na wysokość kilku kilometrów" I co setki małych niusów na necie?

  • ciemnyludd

    Oceniono 2 razy 0

    Japończycy mają ostatnio WYJĄTKOWEGO pecha. Jedyny kataklizm który ich jeszcze nie spotkał to RZĄDY JAKICHŚ BLIŹNIAKÓW...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX