Pakistańscy rodzice skazani na dożywocie za zabójstwo honorowe córki w Wielkiej Brytanii

Angielscy rodzice o pakistańskich korzeniach zostali skazani na dożywocie za zamordowanie swojej 17-letniej "zwesternizowanej" córki. Udusili ją, gdyż "zhańbiła rodzinę".
Iftikhar Ahmed i jego żona Farzana zostali skazani na dożywocie za uduszenie swojej córki Shafilei w 2003 roku. Jak zeznała siostra zabitej, matka kazała mężowi "skończyć z córką".

Było to zabójstwo honorowe. Rodzicom nie podobało się, że córka używa kosmetyków i rozmawia z chłopcami, co miało przynosić hańbę rodzinie. - Martwiliście się bardziej o reputację, niż kochaliście swoją córkę - powiedział w czasie odczytywania wyroku sędzia Roderick Evans. - Shafilea była zdolną i ambitną dziewczyną. Chciała po prostu żyć, jak normalnie się żyje w naszym kraju - dodał.

Sędziowie 11 godzin naradzali się przed wydaniem wyrokiem. Iftikhar Ahmed z niewzruszoną miną słuchał jego ogłoszenia. Jego żona w tym czasie płakała.

Shafilea znikła we wrześniu 2003 roku. Pięć miesięcy później znaleziono jej ciało. W lutym 2003 roku została wysłana do Pakistanu, by wyjść za mąż za dużo starszego mężczyznę. Małżeństwo było zaaranżowane. Shafilea w akcie desperacji wypiła wybielacz. Została odesłana do Anglii na leczenie. W szpitalu spędziła osiem tygodni.

Rodzice zostali aresztowani w grudniu 2003 roku. Zostali jednak wkrótce wypuszczeni na wolność, bo nie znaleziono przeciw nim dowodów. Po siedmiu latach aresztowano ich ponownie, gdy siostra Shafilei Alesza zeznała na policji, że zabójstwa dokonali jej rodzice.

DOSTĘP PREMIUM