Okręt szpiegowski krąży u wybrzeży Syrii. Niemcy obserwują Assada

Okręt szpiegowski niemieckiej marynarki wojennej krąży u wybrzeży Syrii. Jednostka Bundesmarine prawdopodobnie śledzi ruchy obu stron syryjskiego konfliktu.
"Niemcy odgrywają w konflikcie syryjskim dużo większą rolę, niż do tej pory było o tym wiadomo. Okręt szpiegowski niemieckiej marynarki wojennej krąży u wybrzeży Syrii. Ten tak zwany okręt pomocniczy ma zainstalowaną na pokładzie najnowocześniejszą aparaturę szpiegowską Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), która umożliwia śledzenie ruchów wojsk na obszarze sięgającym do 600 km w głąb Syrii" - pisze w dzisiejszym wydaniu tabloid "Bild am Sonntag".

Co robi Bundesmarine u wybrzeży Syrii?

W istocie chodzi o okręt rozpoznania elektronicznego "Oste" o numerze taktycznym A 52, który dał nazwę całej klasie, złożonej z trzech jednostek typu 423: "Alster" (A50), "Oste" (A 52) i "Oker" (A 53).

Są one pozostałością zimnej wojny, podczas której zarówno takie jednostki pełniły służbę na Bałtyku, śledząc ruchy okrętów radzieckiej Floty Bałtyckiej. Po zakończeniu zimnej wojny uczestniczyły w wielu misjach, głównie na Morzu Śródziemnym. Większość z nich ma charakter tajny i z tego powodu nie informowano o nich opinii publicznej. Nie wymagają one zgody Bundestagu, ponieważ okręt nie jest uzbrojony. Posłowie z partii Zielonych krytykują to jako przykład politycznej hipokryzji, twierdząc, że informacje dostarczane przez nieuzbrojone okręty rozpoznania elektronicznego mają znacznie większy wpływ na przebieg dowolnego konfliktu zbrojnego niż, powiedzmy, użycie w nim artylerii pokładowej innych jednostek.

Co robi niemiecki okręt u wybrzeży Syrii?

Doskonałe pytanie. Odpowiedź brzmi: nie wiadomo. Szczegóły tej operacji znają tylko ci, którzy są do tego uprawnieni. Nie wiadomo też, który z trzech okrętów klasy "Oste" nadzoruje sytuację w Syrii. "Alster" (A 50) widziano przedwczoraj w Hamburgu. A więc owym tajemniczym "okrętem szpiegowskim" jest albo "Oker", albo "Oste".

Nie to jest jednak najważniejsze. Sytuacja w Syrii przykuwa uwagę państw NATO i informacje podane przez Bild, abstrahując od ich sensacyjnego tonu, wydają się wiarygodne. Można zatem się zgodzić, że jednostka Bundesmarine śledzi ruchy obu stron syryjskiego konfliktu i niewykluczone, że informuje o nich partnerów z Wielkiej Brytanii i USA.

Można również założyć, że ci przekazują część uzyskanych informacji Syryjskiej Armii Wyzwoleńczej. Być może prawdziwa jest także informacja, że agenci BND przebywają w bazie NATO w Adanie w Turcji, skąd śledzą rozmowy telefoniczne i połączenia radiowe w Syrii. Jeśli tak jest, to stanowi to kolejny dowód, że wojna domowa w Syrii przykuwa dziś wzmożoną uwagę wielu państw. Także Niemiec.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Okręt szpiegowski krąży u wybrzeży Syrii. Niemcy obserwują Assada
Zaloguj się
  • yerry46

    Oceniono 1 raz 1

    Ooo.. nowa atrakcja, niemiecki okręt rozpoznania elektronicznego krąży u wybrzeży Syrii?! Jest to tak samo zagadkowe zjawisko, jak duch światowego kryzysu społeczno-gospodarczego krążący nad Światem. Te dwa zagadkowe zjawiska zdają się pozostawać w jakimś (na razie trudnym do scisłego zdefiniowania) związku. Wydaje się, ze dożywamy "ciekawych" czasów i należy się spodziewać wielu zaskakujących wolt i zdarzeń. Ci, co maja środki i możliwości próbują trzymać rękę na pulsie, bo sekretna wiedza może okazać się bezcenna nie po to, by coś zyskać, ale przede wszystkiem po to, by stracić jak najmniej. Patowa sytuacja polityczno-militarna na Bliskim Wschodzie w dobie kryzysu jest na dłuższą metę nie do utrzymania w ryzach. Rozstrzygające posunięcia, przetasowania i alianse musza niebawem się skonkretyzować. Panta rhei!

  • passtorian

    0

    Czy to na pewno niemiecki okret? A moze tylko niemieckiej produkcji - ten sprzedany Izraelowi? Nikt nie dyskutuje plusow dla Izraela gdyby Assad upadl. Czyzby ten temat byl tabu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX