Polak skazany za zabójstwo sześciu osób na wyspie Jersey

Damian R. został uznany za winnego zamordowania sześciu osób, w tym swojej żony i dwójki dzieci. Tak zdecydował sąd na wyspie Jersey, na której doszło do zbrodni.
R. wpadł w szał w trakcie rodzinnego grilla w sierpniu 2010 r. - po tym, jak żona przyznała się do zdrady. Zabił żonę, dwoje dzieci, teścia, przyjaciółkę żony i jej córkę. Zabójca próbował po dokonaniu czynu popełnić samobójstwo. Ofiary zostały wielokrotnie ugodzone nożem. Pięć osób zmarło na miejscu, zaś szósta w szpitalu na Jersey, gdzie była operowana. Także podejrzany o zabójstwo mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala i przeszedł operację. Po pobycie w szpitalu trafił w ręce policji. Tragedia wstrząsnęła niewielką społecznością wyspy Jersey.

Dzisiaj sąd uznał, że Damian R. jest winny zarzucanych mu czynów. Nie zdecydował jeszcze o wymiarze kary.

Damian Rz. i jego pochodząca z Bydgoszczy żona zamieszkali na wyspie Jersey przed sześcioma laty. Rz. trudnił się stolarką budowlaną i w pracy miał dobrą opinię. Na krótko przed tragedią Damian i Izabela Rz. powrócili z wakacji w Polsce.

Jersey położona u wybrzeży Normandii jest autonomiczną i samorządną posiadłością korony brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa, ani UE (rząd brytyjski odpowiada za obronę, a z UE wyspa ma specjalne stosunki). Jersey własny parlament i system prawny. Na wyspie mieszka ok. 5 tys. imigrantów z Polski.

DOSTĘP PREMIUM