Sąd: Ponad pół miliona dolarów kary za ściągnięcie 31 piosenek

25-letni Amerykanin ma zapłacić 675 tys. dolarów za nielegalne ściągnięcie z internetu i podzielenie się z innymi 31 piosenkami - uznał sąd w Massachusetts. Sprawa ciągnie się od 2003 r. - pisze BBC.
Joel Tenenbaum miał 16 lat, kiedy jego rodzice odebrali list, w którym oskarżono go o nielegalne ściąganie plików muzycznych. Zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki (RIAA) zażądało od niego 5250 dolarów za pobranie z internetu zaledwie siedmiu utworów. Joel odpowiedział, że jest w stanie zapłacić 500 dolarów. Jego deklarację odrzucono.

W 2007 r. sprawa trafiła pierwszy raz do sądu, który przyznał rację organizacji, której zadaniem jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu. Tenenbaum nie zapłacił ani grosza, sprawa trafiła drugi raz na wokandę dwa lata później. Również i tym razem sąd potwierdził roszczenia RIAA. Jednak młody użytkownik internetu i tym razem nie zamierzał płacić. Co więcej, odrzucił deklarację pomocy finansowej od osób, które chciały mu pomóc spłacić zasądzoną kwotę - czytamy w BBC.

Wreszcie po kolejnych trzech latach sąd w Massachusetts nie miał dla Tenenbauma litości i nakazał mu zapłacić 675 tys. dolarów za ściągnięcie 31 utworów. Prawo w USA jest w tej materii bardzo surowe. Za nielegalne pobranie już tylko jednego utworu można zapłacić 150 tys. dolarów kary. Najprawdopodobniej młody Amerykanin nie ma zamiaru płacić i tym razem. W sądzie oświadczył, że ściągnął aż 800 utworów. - Używałem komputera, ładowałem i ściągałem muzykę - oświadczył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Sąd: Ponad pół miliona dolarów kary za ściągnięcie 31 piosenek
Zaloguj się
 • kamel_65

  Oceniono 22 razy 18

  I kto tu jest chciwy? Na pewno nie artyści.
  675 tys. USD za 31 utworów, daje... 21 tys. za utwór...
  Albo inaczej - za pobranie 7 utworów miał zapłacić 5250 dolarów. A zatem 750 dolarów za utwór...
  Nie popieram piractwa, ale najwyraźniej te wszystkie organizacje typu MPAA, RIAA, Zaiks - po prostu przeginają. Kara jest karą, ale powinna być rozsądna, a sąd w USA jak zwykle opłacony przez lobby medialne.

 • villk

  Oceniono 21 razy 17

  myśle ze to piractwo prawne a nie muzyczne...
  sa w ameryce tacy ,którzy by chieli aby tak wlasnie wygladał swiat internetu dlatego tak im zaleźy na wszelkich rozwiazaniach prawnych typu ACTA...

 • krukpl

  Oceniono 14 razy 12

  na systemie amerykańskim nie zawsze należy się wzorować no może aby wiedzieć jak nie robić

 • dejtrejder

  Oceniono 11 razy 9

  Jebać te ich jankeskie sądy! Przecież to paranoja. Ewidentnie widać, że sądy stoją na straży koncernów a nie obywateli. Jebać faszystowskie USA!

 • costa3500

  Oceniono 3 razy 3

  Dobrze że w Polsce nie ma wokalistów z prawdziwego zdarzenia,a wypocin zapiewajłów nikt nie ściąga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX