Dwie członkinie zespołu Pussy Riot uciekły z Rosji

Dwie wciąż poszukiwane przez policję aktywistki z punkowej grupy Pussy Riot uciekły z Rosji i są poza granicami kraju - poinformował zespół na Twitterze.
21 lutego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, zespół Pussy Riot wykonał utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". W prowokacyjnym występie - nazwanym "modlitwą punkową" - brało udział pięć dziewczyn. Wszystkie były zamaskowane.

W marcu policja zidentyfikowała i aresztowała trzy z nich: 22-letnią Nadieżdę Tołokonnikową, 24-letnią Marię Alochinę i 29-letnią Jekatierinę Samucewicz. Niedawno, po procesie komentowanym i krytykowanym na całym świecie, skazano je na dwa lata łagru za chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną. Niedługo po tym wyroku, prokuratura poinformowała, że trwa śledztwo mające ustalić tożsamość i miejsce pobytu dwóch innych członkiń grupy, które śpiewały w cerkwi.

Dzisiaj zespół ogłosił na Twitterze, że te dwie aktywistki zdołały uciec z Rosji i już "rekrutują zagraniczne feministki do nowych protestów" przeciwko władzy Władimira Putina. Wiadomość potwierdził mąż Tołokonnikowej - Piotr Werziłow.

- Dziewczyny, które uciekły, brały udział w występie w cerkwi. Są poszukiwane, więc na razie nie będą się ujawniać. Są w bezpiecznym miejscu poza zasięgiem rosyjskiej policji - powiedział Werziłow w rozmowie telefonicznej z reporterką Reutera. Mężczyzna dodał, że chodzi o kraj, który nie ma podpisanej z Rosją umowy o ekstradycji i przypomniał, że Pussy Riot to kolektyw zrzeszający w sumie kilkanaście osób.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Dwie członkinie zespołu Pussy Riot uciekły z Rosji
Zaloguj się
 • malena-76

  Oceniono 6 razy 6

  Zeby I'm tylko nie przyszło do głowy szukać azylu w Szwecji a potem wygrywać tam jakiś skandynawskich przystojniakow bo zaraz po pierwszym puknieciu zostaną oskarżone o gwałt i bedą musiały szukać azylu w ambasadzie Hondurasu ;D
  A tak na serio to dobrze, ze chociaż one umknely carowi Wladimirowi

 • dodleymoore

  Oceniono 6 razy 4

  Siła determinacji w takiej formie jak tu to niekoniecznie wariactwo. To, że ktoś potrafi powiedzieć 'nie' podczas gdy wszyscy wkoło trąbią konformistycznie 'tak' świadczy o odwadze wyrażania własnego zdania, tym bardziej jeśli jest się świadomym, że naraża się na utratę bezpiecznego życia. Można przytakiwać i wieść życie wbrew własnemu głosowi ale być poklepywanym po plecach. Widocznie są osoby, które nie wytrzymałyby czegoś takiego. Ja im kibicuję, te panny więcej zrobią dla Rosji niż Putin bo zbliżą innych do ich kultury, historii, zasad. Właśnie anarchią przebiją się przez kulturalny żelazny mur pt. wschód-zachód. To się po prostu czuje na odległość. Z dwoma uciekinierkami to raczej teraz piłeczka jest po stronie tych wszystkich, którzy jeszcze niedawno za granicami tak skandowali o uwolnienie Riot - rządy, muzycy jak RHCP, Madonna - jak teraz będą milczeć zamiast zaoferować wsparcie to tylko okażą się hipokrytami.
  ps. zabawne, na zachodzie rozpusta, w krajach islamskich kobiety całe opatulone a w Rosji misz-masz, Pussy Riot zamaskowane w kominiarkach i półnagi Femen. Jak widać mix powoduje, że robi się gorąco;) Ciekawe jak to się będzie rozwijać!

 • bursztynowe_zloto

  Oceniono 7 razy 3

  O to Putinowi chodziło, kłopot z głowy. Jeśli laski faktycznie wyjechały, to myślę, że za cichym przyzwoleniem władz. A za granicą nie poszaleją. Wkrótce okaże się, że trzeba z czegoś żyć, a zagraniczne feministki nie będą ich utrzymywać. Wkrótce się okaże, że dziewczyny kelnerują gdzieś w knajpie albo składają meble w jakiejś fabryce.

 • pierogi_z_jagodami

  0

  można się było spodziewać :(

 • passtorian

  Oceniono 13 razy -7

  Naucza sie jeszcze jak obnazac cyce, malowac FUCK na bebechu, podcinaniem wszelkiego rodzaju krzyzy i "praca" w FEMEN zapewniona. Kolo "artystek" sie powieksza.

  Mnie ciekawi kto te "artystki" wspomaga finansowo? Bo prostytutki , tez swego rodzaju "artystki" maja wsparcie indywidualne, ale te o ktorych mowa?

  Fundacje zagraniczne?

 • czerwona.sonja

  Oceniono 18 razy -12

  Zaproscie je do Polski ! Niech się WŁAMIĄ DO SYNAGOGI W WARSZAWIE i nasraja na ołtarz i Gwiazdę Dawida ! Jeszcze bardziej bedziecie je bronić ! a potem do Kpnzentrazionlager Auschwitz ! Tam w komorze krematorium odbedą stosunek analny by zaprotestować przeciwko ciemiężeniu kobiet przez religijne ciemnogrodzkie dogmaty narzucone przez zydowskiego rabina Joshuę dwa tysiące lat temu ! A potem do nich dołaczy FEMEN i zetnie w Auschwitz "krzyż papieski" ! Na koniec dołaczy do nich wybitna polska artystka Nieznalska trzymajac w ręku swe flagowe dzieło: krzyż w przyklejonym w jego srodku gołym ch...em z gołymi jajami odzwierciedlajacy artystyczną wizje genialnej artystki cierpieńia Chrystusa na krzyzu.
  Gdyby wyjechały do Izraela i zrobiły cos podobnego w najświętszej Synagodze Izraela to zywe by ze środka nie wyszły ! I zadna ku... dziennikarska NIE OŚMIELIŁABY SIĘ OSKARZYC IZRAEL O ZBRODNIĘ ZABICIA BIEDNYCH,NIEWINNYCH ARTYSTEK ! O BRAK DEMOKRACJI !
  Gdyby wyjechały do CZECZENII na KAUKAZ,do PAKISTANU,AFGANISTANU,IRAKU,KATARU,ARABII SAUDYJSKIEJ i zrobiły cos podobnego w najświętszym Meczecie w kraju to zywe by ze środka nie wyszły !
  Miałyby odcięte łby az przy samych ci...ch ! I nie Pussy Riot ale Zadyma Cip !
  Gdyby taki numer zdarzył się w świeckiej Francji i do Notre Dame nagle wpadłoby towarzystwo tylko po to by wyryczeć (bo muzyką to nie jest) wulgarny song o konieczności odejścia prezydenta – nawet nie zgadujcie jak zachowałaby się policja francuska. Nikomu nie życzę bliskiego kontaktu z wymienionymi, zwłaszcza tymi w malutkich furażerkach na głowach.
  Gdyby taki numer zdarzył się w tolerancyjnej Anglii i znienacka towarzystwo uświetniłoby swoim występem jakąkolwiek świątynię nie mając na to zgody, wpie...byłby taki sam. Gdyby szalone baby w kominiarkach wrzeszczały w jakiejkolwiek niemieckiej świątyni w trakcie nabożeństwa byłaby to sprawa dla ogólnokrajowych mediów i społeczeństwo czekałoby na informacje o wysokości kary jaka zostanie nałożona.
  Tak byłoby w Europie, tej samej, która urządzała jakieś śmieszne akcje poparcia. Tak byłoby nie dlatego, że w Europie można wszystko – bo nie można - tylko dlatego, że to zdarzyło się w Rosji. I to tyle i aż tyle.
  Sondaże pokazały, że społeczeństwo poparło karę dla trzech dziewczyn nie mających szacunku dla niczego. Poparło decyzję sądu gdyż wulgarność także mierzi rosyjskich obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX