Wnuk twórcy Red Bulla aresztowany. Podejrzany o śmiertelne potrącenie policjanta i ucieczkę z miejsca wypadku

Wnuk Chaleo Yoovidhaya, współtwórcy marki napojów energetycznych Red Bull i jednego z najbogatszych ludzi w Tajlandii, został aresztowany przez policję w Bangkoku. 27-letni Vorayuth Yoovidhaya jest podejrzany o śmiertelne potrącenie tajskiego policjanta swoim ferrari - informuje BBC. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Według policji ślad po wycieku benzyny, który był spowodowany uderzeniem samochodu w policjanta patrolującego teren na motorze, prowadziły do rodzinnej posiadłości Yoovidhaya. W trakcie jej przeszukania policja odkryła w garażu ferrari z wgniecionym zderzakiem i maską oraz rozbitą przednią szybą - informuje BBC. Ciało policjanta znaleziono kilkanaście metrów od miejsca wypadku. Według policji Vorayuth Yoovidhaya musiał je tam przenieść.

Początkowo śledztwo prowadziła lokalna policja, ale po tym jak pojawiły się zarzuty o tuszowanie sprawy i typowanie fałszywych sprawców, zostało przejęte przez policję w Bangkoku. Oficer, który prowadził je jako pierwszy, został zawieszony.

- Policjant nie żyje. Nie mogę tego tak zostawić. Nie obchodzi mnie, jak są potężni. Jeśli nie można ukarać rzeczywistego sprawcy, podam się do dymisji - mówił dla agencji AP Comronwit Toopgrajank, szef tajskiej policji. Osobiście brał udział w czynnościach policyjnych w rodzinnym domu Yoovidhaya.

Red Bull wart 5 mld dolarów

Chaleo, założyciel firmy farmaceutycznej TC, opracował przed ponad 30 laty recepturę napoju zwanego Krating Daeng (po tajsku "czerwony bizon"), który zyskał popularność wśród kierowców samochodów ciężarowych i robotników zatrudnionych na nocnej zmianie.

Austriacki przedsiębiorca Dietrich Mateschitz, który nawiązał współpracę z wynalazcą napoju, zawarł z nim umowę w sprawie rozpowszechniania go na całym świecie. Razem utworzyli firmę handlową pod nazwą Red Bull, w której tajlandzki wynalazca napoju miał 51 proc. udziałów, a Austriak - 49 proc.

Według pisma "Forbes" Chaleo dorobił się majątku o wartości 5 mld dolarów.

DOSTĘP PREMIUM