WHO: samobójców jest więcej niż ofiar wojen i zabójstw

Co roku milion ludzi popełnia samobójstwo - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To więcej niż roczna liczba wszystkich ofiar wojen i zabójstw razem wziętych. Najwięcej samobójstw odnotowuje się w Rosji i na Litwie.
Milion samobójstw rocznie oznacza, że co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie - podkreśla WHO w raporcie opublikowanym przed przypadającym w poniedziałek Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom.

Z danych organizacji wynika też, że 5 procent ludzi próbowało chociaż raz odebrać sobie życie. Liczba samobójców rośnie błyskawicznie, dlatego WHO apeluje o poważne zajęcie się tym problemem.

Najwięcej udokumentowanych przypadków samobójstw odnotowano w Rosji i na Litwie, najmniej - w krajach Ameryki Południowej. Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej zajmują na tej liście środkowe miejsca. Autorzy podkreślają jednak, że brakuje oficjalnych danych z wielu krajów Afryki czy Azji.

Samobójstwo jest drugą co do częstości występowania przyczyną śmierci osób w wieku od 15 do 19 lat. Co roku na całym świecie na własne życie targa się skutecznie 100 tysięcy nastolatków. Jeśli chodzi o dorosłych, to samobójstwa są najczęstsze wśród osób powyżej 75. roku życia.

Z raportu WHO wynika też, że mężczyźni popełniają samobójstwo trzykrotnie częściej niż kobiety, te ostatnie jednak podejmują trzykrotnie więcej nieudanych prób samobójczych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM