Polscy studenci zaprojektowali najlepszą w Europie księżycową koparkę

Studenci Politechniki Warszawskiej jako jedyni w Europie zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Robot Husar, który zaprojektowali, będzie pod koniec maja 2013 r. rywalizował o miano najlepszej ?księżycowej koparki?.
Informację o sukcesie polskich studentów podał serwis Wykop.pl. Sami studenci chwalą się swoim osiągnięciem na stronie husarlunabotics.pl.

NASA Lunabotics Mining Competition to międzynarodowe zawody przeznaczone dla studentów uczelni technicznych. Studenckie drużyny mają zaprojektować i skonstruować robota przystosowanego do pracy w warunkach kosmicznych i zdolnego do wykopania jak największej ilości gruntu księżycowego (regolitu).

"Przede wszystkim postanowiliśmy stworzyć robota, który byłby jak najlepiej przystosowany do pracy w warunkach kosmicznych - był niezawodny, autonomiczny, lekki, odporny na skoki temperatur, promieniowanie, drgania i wysokie zapylenie. Po drugie uznaliśmy, że naszą najmocniejszą stroną jest sztuczna inteligencja, którą chcemy zaimplementować. Po trzecie zdecydowaliśmy, że innowacje możemy wprowadzać w maksymalnie dwóch elementach konstrukcji, przy pozostałych stawiając na rozwiązania sprawdzone. Wybór padł na podatne koła oraz układ kopiący" - piszą studenci na swojej stronie.

Polacy jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do konkursu. NASA w tym roku będzie oceniać rozwiązania w zakresie m.in. odporności na kurz czy możliwości komunikowania się z urządzeniem. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę Joe Kosmo Award for Excellence oraz stypendium w wysokości 5 tys. dolarów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Polscy studenci zaprojektowali najlepszą w Europie księżycową koparkę
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 12 razy 8

  Studenci jeszcze niedawno zaprojektowali "najlepszy na świecie samochód"... W przeciwieństwie do krajów przemysłowo ROZWINIĘTYCH nasi studenci projektują "najlepsze na świecie" urządzenia jeszcze PRZED praktycznym zapoznaniem się z przemysłową technologią....

 • mate29

  Oceniono 4 razy -2

  W ten sposób NASA nie musi wydawać milionów na badania !
  Zrobią to naiwni polaczki za darmo

 • traxforma

  Oceniono 4 razy -2

  Czyli np. w Afryce jest jeszcze lepszy projekt takiej koparki...no godne podziwu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX