Blisko 60 tys. osób przez pomyłkę dostało norweskie obywatelstwo

58 tysięcy osób z wielu krajów otrzymało przez pomyłkę norweskie obywatelstwo. Nastąpiło to w 1990 roku, gdy komputeryzowano systemy ewidencji ludności.
W wyniku błędu w programie zapisano wszystkich opuszczających Norwegię na stale w latach 1960-1975 jako norweskich obywateli. Dotyczyło to ponad 64 tysięcy osób. Jak się okazało, zaledwie 6 tysięcy było rzeczywiście norweskimi obywatelami. Pozostali to głównie sezonowi imigranci, najczęściej z południa Europy i Północnej Afryki powracający do domów.

Pierwszy sygnał o błędzie dotarł do Oslo w 2007 roku, gdy w Maroku zaczęli się zgłaszać mieszkańcy tego kraju twierdzący, iż są norweskimi obywatelami i domagając się paszportów. Początkowo nawet wydano im pewną ilość norweskich dokumentów.

Władze norweskie jak wyszło obecnie na jaw, nie potrafiły do tej pory rozwiązać powstałego problemu. Media zarzucają im skandaliczną opieszałość. Urzędnicy tłumaczą, że nie sa w stanie odszukać i zawiadomić o pomyłce wszystkich, których wpisano w ewidencję jako norweskich obywateli. Najczęściej nieznane są ich adresy i nie wiadomo, czy jeszcze żyją. Nikt też nie wie, ile norweskich paszportów trafiło w niepowołane ręce i mogło znaleźć się na międzynarodowym czarnym rynku dokumentów.

DOSTĘP PREMIUM