OBWE piętnuje Polskę za wyrok na Antykomora. "Wzywam polskie władze..."

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów skrytykowała wyrok na Roberta Frycza, administratora krytycznej wobec prezydenta Komorowskiego strony Antykomor.pl. Dunja Mijatovic stwierdziła, że Polska powinna zdekryminalizować zniesławienie.
- W nowoczesnej demokracji sankcje kryminalne za obrazę głowy państwa są nie na miejscu. Zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od lat odwracał takie wyroki - stwierdziła Mijatović.

- W związku z naturą pracy funkcjonariusze publiczni muszą tolerować większą dozę krytycyzmu i satyry niż zwykli ludzie - powiedziała przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów. - Mimo coraz popularniejszego w świecie przekonania, że ludzie nie powinni być ścigani za zniesławienie, polski Trybunał Konstytucyjny w 2011 r. utrzymał w mocy artykuł 135 Kodeksu karnego, na mocy którego skazano Frycza - podkreśliła.

Sprawa Antykomor.pl

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał Frycza za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia prezydenta; od drugiego zarzutu w sprawie znieważenia głowy państwa go uniewinnił. Strona Antykomor.pl zawierała materiały satyryczne, często o dość niewybrednej treści, i gry online pozwalające m.in. strzelać do głowy państwa.

Frycz usłyszał wyrok roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie. Sąd uznał go też winnym fałszowania dokumentów. Prokurator domagał się kary roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrona chciała uniewinnienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Zakończył się już po dwóch rozprawach.

"Wzywam polskie władze..."

Mijatović wspiera program przeciwko kryminalizowaniu zniesławienia i regularnie wzywa polskie władze do zajęcia się odpowiednimi przepisami polskiego kodeksu karnego.

- Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji zmieni ten wyrok - oświadczyła. - Wzywam polskie władze do powzięcia natychmiastowych kroków zmierzających do zupełnej dekryminalizacji zniesławienia - dodała.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
OBWE piętnuje Polskę za wyrok na Antykomora. "Wzywam polskie władze..."
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 11 razy 7

  Bruksela ma rację, bo tego paragrafu JUŻ BYĆ NIE POWINNO... Ale nie powinno być też AKCEPTACJI dla publicznego podważania autorytetu państwa przez wściekłego durnia....Niech się takim g... zajmują tabloidy....a nie szanujące się media.

 • demolka666

  Oceniono 12 razy 6

  i stało się :) ta mała pisowska gnida została "bohaterem" i obrońcą wolności słowa :))) buahahaha....

 • hanishl

  Oceniono 4 razy 2

  Zakładam się że bezrobotna bidula Frycz będzie kandydatem do sejmu z list PIS .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX