Niemiecka prasa o marszu: Gadanina Kaczyńskiego pogłębia podziały w Polsce

"Kaczyński nie może uważać się za rzecznika większości", "Jego gadanina pogłębia podział polskiego społeczeństwa i radykalizuje politykę", tak niemieckie dzienniki piszą o sobotnim marszu "Obudź się, Polsko!".
"Czy było to 40 tysięcy, jak utrzymują organizatorzy, czy wręcz sto tysięcy uczestników - demonstracja, jaką zorganizowała polska narodowokatolicka opozycja, zrobiła wrażenie", pisze "Süddeutsche Zeitung" o sobotnim marszu "Obudź się, Polsko!". Wezwała do niego w Warszawie partia Prawo i Sprawiedliwość, związkowcy z "Solidarności" i jak pisze gazeta: "gorliwi katolicy-fundamentaliści skupieni wokół kontrowersyjnego Radio Maryja".

"Kościół nie spełnił życzenia Kaczyńskiego"

Monachijski dziennik podkreśla, że "Obudź się, Polsko!", "chełpliwe motto protestu" przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat i w obronie cyfrowej koncesji Telewizji Trwam, skrytykował nie tylko legendarny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa, ale też hierarchowie Kościoła: "Kościół w demonstracyjny sposób nie spełnił życzenia, by otwierającą protest mszę poprowadził biskup lub kardynał, tylko wysłał zaledwie księdza", podkreśla gazeta.

"Dowodzi to, że Kaczyński w żadnym wypadku nie może się uważać za rzecznika większości", komentuje "Süddeutsche Zeitung": "W najlepszym wypadku reprezentuje on ledwo jedną czwartą Polaków. Jeżeli chce z powodzeniem występować przeciw liberalno-konserwatywnemu premierowi Tuskowi, musi kierować się bardziej w stronę politycznego środka. A od tego w ten weekend znowu się oddalił", konstatuje dziennik.

Na ten sam temat pisze też "Financial Times Deutschland": "Dziesiątki tysięcy zwolenników narodowo-konserwatywnej opozycji domagało się w Warszawie politycznego zwrotu. Powodem demonstracji była walka o koncesję dla TV Trwam. Telewizja redemptorysty Rydzyka jest w Polsce kontrowersyjna - między innymi z powodu jej nacjonalistycznych, antysemickich i antyunijnych treści", czytamy w notatce. W odmowie wydania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji cyfrowej koncesji dla TV Trwam "szef opozycji Jarosław Kaczyński widzi zagrożenie dla pluralizmu", stwierdza gazeta.

"Polityczne i ideologiczne slogany"

"Zwyciężymy, Polska się przebudzi", cytuje Jarosława Kaczyńskiego lewicowy dziennik "Neues Deutschland". Jak dotąd jest jednak zagadką, w jaki sposób chce osiągnąć swój cel, którym jest zmiana rządu, dodaje dziennik: "Co prawda obiecał zebranym przed Pałacem Kultury delegatom PiS-u, że w poniedziałek ogłosi nazwisko ponadpartyjnego kandydata na premiera gabinetu cieni, a w Sejmie złoży w poniedziałek konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Tuska. Co jednak taka gadanina może przynieść poza pogłębieniem podziału polskiego społeczeństwa i radykalizacją klimatu politycznego, tego zdaje się nie dostrzegać. Jego zwolenników do tak licznego pojawienia w warszawskim marszu zmobilizowała zbieranina socjalnych, politycznych i ideologicznych sloganów", komentuje "Neues Deutschland".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Niemiecka prasa o marszu: Gadanina Kaczyńskiego pogłębia podziały w Polsce
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 11 razy 7

  Tak na prawdę głównym autorem podziałów jest WATYKAN, który wspiera Kaczyńskiego jak tylko może, bo Polska to ostatni skrawek Europy gdzie jeszcze się może szarogęsić, na podstawie chytrze wyłudzonego konkordatu przez naszego ukochanego "papieża Polaka"... Bez poparcia Kościoła w postaci jego zdegenerowanej odmiany, Rydzyka, Kaczyńskiego w polityce dawno by już nie było, ale u nas w wyborach posłów nie tyle wybierają wyborcy, ile parafie zbiorowo głosujące po mszy pod przewodnictwem księży...

 • acototak

  Oceniono 12 razy 6

  Pan prezes powinien sobie Miriam z Nazaretu w klapę wczepić obok tej chorągiewki. Od razu by mu szanse wzrosły.

 • ww1-0-4-6

  Oceniono 11 razy 3

  Kaczynskiego popiera ponad 4 miliony UPRAWNIONYCH do glosowania!Nie jest to wcale 1/4 spoleczenstwa! To znaczy ze 26 milionow go nie ,chce,a to wcale nie znaczy ze glosujacy wiedzieli o co Kaczynskiemu chodzi?

 • oghana7

  0

  A JA TYLKO NIE WIEM ,CO LUDZIE WIDZA W PREZESIE K.CZY ZROBIL W CZASIE OSTATNICH 2O LAT CHOC JEDNA DOBRA RZECZ ,BO JA PAMIETAM WYLACZNIE AWANTURY I DESTRUKCJE .A CZY KOSCIOL NIE WSTYDZI SIE POPIERANIA TEGO DZIADYGI I UCZESTNICZY W TYCH CYRKACH ? PRAWDA ,PREZES ZA SWOJEGO PREMIEROWANIA PRZEZNACZYL REWALORYZACJE DLA EMERYTOW NA SWIATYNIE OPATRZNOSCI .TO JEST POWOD ,BO KOSCIOL DBA WYLACZNIE O SWOJE TLUSTE INTERESY .

 • aron2004

  Oceniono 2 razy 0

  Uffff.. a już się bałem że Teutoni pochwalą Jarosława. To znaczy że Jarosław idzie w dobrą stronę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX