Panika wśród Demokratów po przegranej debacie Obamy

Bezbarwne wystąpienie Baracka Obamy na debacie z Mittem Romneyem, spadające poparcie w sondażach, ukłony Romneya w kierunku kobiet - to wszystko niepokoi lojalistów Partii Demokratycznej, którzy obawiają się o wynik wyborów.
Po pierwszej debacie wyborczej, którą zdaniem większości widzów zdecydowanie wygrał Mitt Romney, poparcie dla Baracka Obamy w sondażach spada. Dwa sondaże pokazały ostatnio przewagę Romneya w kluczowych stanach. W innych Obama ma minimalną przewagę nad rywalem.

Demokraci martwią się, że sztab Obamy jest za mało agresywny i nie będzie w stanie odwrócić trendu. - Nie czuję się dobrze. Wiem, że to tylko pierwsza debata, ale wydaje się, że Obama nie może się przebić przez te negatywne opinie. Romney przejął kontrolę - powiedziała Awilda Marquez, jedna z czołowych Demokratek w Kolorado. Ten sam niepokój słychać w wypowiedziach kilkunastu innych polityków, z którymi rozmawiała agencja AP w tym tygodniu.

"Obama po prostu wszystko zmarnował"

Przed debatą Obama zdecydowanie prowadził w większości sondaży w tzw. swing states. Informacje o spadającym bezrobociu miały dowodzić, że jego administracji udało się przezwyciężyć kryzys gospodarczy. Po debacie sytuacja się zmieniła. - Nigdy nie widziałam, żeby kandydat tak krótko przed wyborami i z taką przewagą po prostu to wszystko zmarnował, tak jak Obama w ubiegłym tygodniu - skomentował bloger i zwolennik Obamy Andre Sullivan.

Tymczasem Romney kontynuuje ofensywę wyborczą. Podczas debaty i po niej wielokrotnie podkreślał, że "bliskie są mu zmagania klasy średniej". Ostatnio Romney zapowiedział, że nie będzie zaostrzał prawa do aborcji, co wiele amerykańskich mediów zinterpretowało jako ukłon w stronę kobiet. Sztab Obamy zareagował, zarzucając Romneyowi kłamstwo, i przypomniał wcześniejsze wypowiedzi, m.in. o obcięciu dotacji dla organizacji Planned Parenthood. Poparcie większości kobiet było przez długi czas mocną stroną kampanii. Demokraci obawiają się teraz, że kobiety zaczną cieplej spoglądać na kandydata Republikanów.

DOSTĘP PREMIUM