Przygnębiające dane z Grecji: co czwarty Grek nie ma pracy

Bezrobocie w lipcu w zmagającej się z kryzysem zadłużeniowym Grecji osiągnęło 25,1 proc. Kobiet bez pracy jest 29 proc. W najgorszej sytuacji są młodzi ludzie. Nie pracuje połowa z nich.
Dane podał w czwartek grecki urząd statystyczny Elstat. Wynika z nich, że w lipcu w grupie wiekowej do 24 lat bez pracy pozostawało w lipcu 54,2 proc. w porównaniu z 44,4 proc. rok wcześniej.

Wskaźnik bezrobocia osiągnął w lipcu rekordowy poziom 25,1 proc., podczas gdy w czerwcu wynosił 24,4 proc. Bezrobocie kobiet jest jeszcze bardziej dotkliwe, obejmuje 29 proc. z nich.

Grecy szykują strajk

Główne greckie związki zawodowe sektora publicznego i prywatnego, ADEDY i GSEE, przeprowadzą kolejny 24-godzinny strajk 18 października w proteście przeciwko nowym przedsięwzięciom oszczędnościowym, których od Grecji domagają się międzynarodowi kredytodawcy. - Chcemy, żeby rząd wycofał te straszne środki, które sprowadzają na nas taką nędzę - mówił w czwartek sekretarz generalny związków zawodowych sektora publicznego ADEDY Ilias Iliopulos, ogłaszając strajk, który zbiegnie się ze szczytem Unii Europejskiej.

Czy się dogadają przed końcem listopada?

Rozmowy prowadzone obecnie między Grecją a jej kredytodawcami (trojką, czyli Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym) dotyczą planu zmniejszenia wydatków budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Od przyjęcia tego planu UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego, wynoszącej 31,5 mld euro. W przypadku decyzji odmownej Grecja pod koniec listopada musiałaby ogłosić niewypłacalność.

Bez tych oszczędności Grecja nie zdoła spełnić celów budżetowych wyznaczonych przez jej pożyczkodawców, jednak rząd w Atenach stara się uniknąć dalszych dotkliwych cięć w sektorze publicznym i emeryturach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Przygnębiające dane z Grecji: co czwarty Grek nie ma pracy
Zaloguj się
 • kaczka.po.smolensku

  Oceniono 8 razy 6

  chooj mnie to boli! zasilki maja wieksze niz nasze minimalne pensje!

 • duokwak

  Oceniono 5 razy 3

  Przed kryzysem Grecy też nic nie robili,ale dobrze doili swoje państwo.Kara musi być.Bardziej martwi mnie nasza rodzima sytuacja.Polacy zapieprzają jak woły,a ciągle muszą iść drogą wyrzeczeń.Kryzys trwa u nas od zawsze,kiedy to się skończy?

 • polish.shadow

  Oceniono 3 razy 1

  pomimo starań "Foreign Policy" Polska niedługo dołączy do Grecji

 • cjk.5004

  0

  Właścicielem ma prawa dysponować swoją własnościa. Miasto niech zabiera muzum na Plac Bankowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX