Unia Europejska laureatem pokojowego Nobla

Przeciek norweskiej telewizji NRK się potwierdził - Unia Europejska została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. Komitet noblowski uzasadniał, że organizacja przyczyniła się do pokoju i stabilizacji na wcześniej rozrywanym wojnami kontynencie.
Lena Kolarska-Bobińska: Unia Europejska to wizja i wartości, a nie tylko budżet i kasa [BLOG]

- Przez ponad 6 dekad Unia podejmowała wysiłki w celu przyniesienia pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka - powiedział przewodniczący komitetu noblowskiego Thorbjoern Jagland w uzasadnieniu. Nagroda wynosi ok. 930 tys. euro.

UE została nagrodzona w momencie najgorszego kryzysu ekonomicznego w swojej historii, 60 lat po narodzinach jej poprzednika - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że jest "głęboko wzruszony i zaszczycony" przyznaniem nagrody dla UE.

- Otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla 2012 to wielki honor dla Unii Europejskiej, 500 milionów obywateli, dla wszystkich krajów członkowskich i wszystkich unijnych instytucji - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. - To uzasadnione uznanie za unikalny projekt, który funkcjonuje z pożytkiem dla obywateli, a także z korzyścią dla świata - zaznaczył.

Przecieki godzinę przed przyznaniem nagrody

Godzinę przed przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla pojawiły się przecieki, mówiące o tym, że dostanie ją Unia Europejska. Taką informację podała norweska telewizja NRK.

Według telewizji NRK decyzję o nagrodzeniu UE jednomyślnie podjął pięcioosobowy komitet. NRK oparło swoją informację na "kilku wiarygodnych źródłach".

Norwegia, w której przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla, nie jest członkiem Unii Europejskiej. Według sondaży 2/3 mieszkańców jest przeciwnych włączeniu kraju do UE.

Pokojowe Noble w przeszłości

Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana po raz 93. Dotychczas laur ten przyznano 101 osobom oraz 20 instytucjom i organizacjom.

Niektórzy z laureatów zbiorowych otrzymywali nagrodę wielokrotnie. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża trzykrotnie, a Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców dwukrotnie. Najmłodszym pokojowym noblistą została w 2011 roku Liberyjka, Tawakkol Karman, mająca 32 lata. Najstarszym zaś urodzony w Polsce Brytyjczyk, Joseph Rotblat, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, od 1939 r. mieszkający w Wielkiej Brytanii. Został on odznaczony w 1995 r. za działalność w dziedzinie rozbrojenia. Pokojowym laurem obdarzony też został w 1983 roku przewodniczący Solidarności Lech Wałęsa.

Laureatkami zostało 15 kobiet, z tego w 2011 trzy jednocześnie - dwie z Liberii i jedna z Jemenu. Trzy osoby otrzymały ten laur przebywając w więzieniach. Byli to kolejno: w 1936 roku Niemiec Carl von Ossietzky; w 1991 roku Birmanka Aung San Suu Kyi; w 2010 roku Chińczyk Liu Xiaobo nadal odsiadujący wyrok.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Unia Europejska laureatem pokojowego Nobla
Zaloguj się
 • robert9998

  Oceniono 7 razy 5

  Jako facet,który przez 19 lat nosił przy pasku P 64 i GLOCK 17, powinienem się cieszyć,że Polska min. została odznaczona nagrodą pokojowego Nobla. Niestety ogarnia mnie pusty śmiech,że Unia Europejska otrzymuje pokojowego Nobla. Ten sam twór polityczno-gospodarczy,który wojuje w Afganistanie, wcześniej w Iraku. Nobla dostaję , o zgrozo Anglia,która do dziś zbrojnie grasuje po swych byłych koloniach.
  Nobla pokojowego otrzymuje Francja, ta sama ,która szkoli , stada morderców z całego świata, gotowych do zabijania za pieniądze Legia Cudzoziemska, czyli Europejski odłam Czerwonych Khmerów . Bandziory z całego świata, szkoli"Republika" Francuska , do mordowania ludzi po całym świecie. Ktoś się naćpał, wymyślił Nobla dla dla organizacji politycznej UE, która to organizacja więcej zabija ludzi na świecie, niż reżimy np. Syrii.

 • bogatata

  Oceniono 6 razy 4

  Gratulacje........co za poroniony pomysł.Dziadkowie z Fundacji Noblowskiej powinni już odpocząć........

 • passtorian

  Oceniono 2 razy 0

  Blazny z Norwegii cierpia na jakas chorobe umyslowa, grupowo. Najpierw dostarczaja Nobla chinskiemu kryminaliscie, potem nie zaslugujacemu na nia prezydentowi USA, a teraz szopka z Unia!
  Niech zmienia nazwe nagrody na Nobel komediancki i wiecej nikogo nie nabieraja ze to cos ma wspolnego z pokojem na swiecie.

 • tegepe

  Oceniono 2 razy 0

  Zmarnowana nagroda - można ją było przeznaczyć dla konkretnej osoby lub organizacji, a nie przepastnego, nieruchawego, marnotrawiącego środki publiczne tworu politycznego, jakim jest UE. Komitet noblowski po raz kolejny dowiódł, że kieruje się wyłącznie względami politycznymi. I tak było z przyznaniem nagrody Wałęsie i Obamie, teraz UE. Kompletna dewaluacja idei starego Alfreda!

 • yerry46

  Oceniono 7 razy -3

  Jestem rozczarowany - moimi faworytami była Hillaria C. i pakt obronny NATO, w takiej kolejności właśnie. Jestem baaardzo rozczarowany!;;/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX