Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom [ZDJĘCIA]

Zabytkowy czołg z czasów wojny polsko-bolszewickiej wróci z Afganistanu do Polski. Renault FT-17 to egzemplarz, który prawdopodobnie, po przechwyceniu przez Rosjan, trafił w 1923 roku jako darowizna sowieckiej Rosji do ówczesnego emira Afganistanu. Teraz w czasie oficjalnej ceremonii w Kabulu pojazd odebrał ambasador naszego kraju Piotr Łukasiewicz.
Odnaleziony czołg Renault FT-17 to egzemplarz, który prawdopodobnie, po przechwyceniu przez Rosjan, trafił w 1923 roku jako darowizna sowieckiej Rosji do ówczesnego emira Afganistanu. Tych czołgów było kilka, dwa trafiły do Amerykanów, jeden do Francuzów - wyjaśnił wiceszef MSZ Bogusław Winid.

Winid dodał, że Amerykanie, prowadząc badania, stwierdzili, że na czołgach, które do nich trafiły, znajdują się polskie napisy. Prawdopodobnie są to czołgi, które straciliśmy w bitwie pod Równem. W 2007 roku trzeci z czołgów trafił do Francji, w której został wyprodukowany, a do Polski trafił razem z armią generała Hallera. Polska dyplomacja od dłuższego czasu zabiegała o odzyskanie czwartego czołgu.

Podczas rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Hamidem Karzajem afgański przywódca przychylił się do polskiej prośby o zwrot czołgu. Zabytkowy czołg został przetransportowany przez polską ambasadę w Kabulu do bazy w Bagram, gdzie MSZ przekazało go żołnierzom polskiego kontyngentu.

Transportem pojazdu do Polski zajmie się Dowództwo Operacyjne oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Z kolei renowacji Renault FT-17 dokona Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Po ukończeniu remontu zgodnie z decyzją Bronisława Komorowskiego czołg zostanie zaprezentowany publicznie jako cenny zabytek wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

DOSTĘP PREMIUM