Znaleźli najstarsze europejskie miasto. Ma 6,5 tys. lat [ZDJĘCIE]

Archeologowie znaleźli w Bułgarii najstarsze europejskie miasto, jakie zna nauka. Ruiny znajdują się niedaleko miasta Prowadia na północnym wschodzie kraju. Osada ma około 6,5 tys. lat, co oznacza, że jest starsza niż starożytna Grecja.
Miasto otoczone było kamiennym murem. Wewnątrz znajdowały się dwupiętrowe domy. Zdaniem archeologów w osadzie żyło około 350 osób. Mieszkańcy zajmowali się produkcją soli, którą sprzedawali, a także wykorzystywali do konserwowania mięsa. Sól była w tamtych czasach bardzo cenna. Zdaniem naukowców właśnie dlatego osada miała potężny jak na tamte czasy ochronny mur.

Podobne prehistoryczne kopalnie soli odkryto już wcześniej na terenach dzisiejszej Bośni i Rumunii, co według archeologów wskazuje na istnienie na Bałkanach i w rejonie Karpat licznych tego typu cywilizacji. Zajmowały się one także wydobywaniem złota i miedzi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Znaleźli najstarsze europejskie miasto. Ma 6,5 tys. lat [ZDJĘCIE]
Zaloguj się
 • workz

  Oceniono 2 razy 2

  To dojmujące, że każdy nawet naukowy news musi być komentowany w głupi sposób "po polsku" vide: mz.412 + swoisty123. A może tak by skomentować to, że trzeba chyba zrewidować historię, któej uczyli nas w szkołach, może coś głębszgo ? Hę ?

 • swoisty123

  Oceniono 8 razy -6

  Co chwile znajdują naukowcy coś nowego, więc po co to tak wyolbrzymiać? Dla czyjej sławy?

 • mz.412

  Oceniono 18 razy -6

  "Mieszkańcy zajmowali się produkcją soli, którą sprzedawali, a także wykorzystywali do konserwowania mięsa. Sól była w tamtych czasach bardzo cenna."
  Ciekawe, czy to była sól wypadowa, jak w 6,5 tys. lat później w ekologicznej, zdrowej żywności produkowanej przez cwaniaków z PSL pokroju Sawickiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX