Romney: Wolałbym nie komentować tego, jak prowadzone jest śledztwo ws. Smoleńska

"Katastrofa smoleńska była straszną tragedią dla Polski. Wszyscy opłakiwaliśmy poniesioną przez nich stratę, ale nie czuję, abym mógł komentować śledztwo przeprowadzone przez Polskę" - to odpowiedź kandydata na prezydenta USA Mitta Romneya na pytanie zadane mu przez przedstawicieli amerykańskiej Polonii, podaje "Nasz Dziennik".
Amerykańska Polonia napisała listy do obu kandydatów na prezydenta USA. Jak podaje "Nasz Dziennik", o ile Romney nie odpisał na to pismo, odpowiedział za to na list wysłany mu przez część działaczy Kongresu Polonii Amerykańskiej. Liderzy Polonii z Nowego Jorku, New Jersey, Kalifornii, Michigan, Florydy i Maine postawili w nim tezę, że największym zaniedbaniem USA wobec Polski nie jest brak wiz (jak stwierdzono w pierwszym piśmie), tylko "bierność wobec braku rzetelnego zbadania katastrofy smoleńskiej".

List kończy twierdzenie, że "silny i wspierający" głos Romneya dotrze do "milionów potomków emigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej zatroskanych o wolność w krajach pochodzenia", co - jak cytuje "ND" - przyniesie mu oczekiwane zwycięstwo wyborcze.

"Wszyscy opłakiwaliśmy stratę poniesioną przez Polskę"

A oto, co na pytanie "co jako Prezydent Stanów Zjednoczonych zrobiłby Pan dla wyjaśnienia tragedii smoleńskiej", odpowiedział polityk GOP: "Katastrofa smoleńska była straszną tragedią dla Polski. Wszyscy opłakiwaliśmy stratę poniesioną przez Polskę i byliśmy pod wrażeniem polskiej zdolności do poradzenia sobie z kryzysem i zapewnienia kontynuacji władzy uznanej jako demokratyczna".

I dodał: "Polski rząd przeprowadził dochodzenie w sprawie katastrofy i czuję, że nie byłoby odpowiednie, abym komentował śledztwo prowadzone przez długoletniego sojusznika Stanów Zjednoczonych, jednego z najlepiej na świecie zachowujących zasady demokratyczne i konstytucyjne".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Romney: Wolałbym nie komentować tego, jak prowadzone jest śledztwo ws. Smoleńska
Zaloguj się
 • droch

  Oceniono 29 razy 29

  I wszystko jasne - USA też należą do Układu. Z międzygalaktycznej komisji należy zatem wykluczyć Amerykanów.

 • marika-live

  Oceniono 17 razy 17

  No to musi być cios dla PiS-u:) Kiepski ten tydzień jednak:) Co teraz powie prezes? Czy tym razem powstrzyma emocję?:) Czy może sztab Romneya zdązy zdementować jego słowa, żeby prezesunio się nie zdenerwował i nie zepsuł kolejny raz swojego wizerunku?:)

 • ciemnyludd

  Oceniono 10 razy 10

  He, he, He....tym razem nie udało się nabrać " Naszemu dziennikowi" Romney'a na POLSKĄ KIEŁBASĘ (takie szyldy wiszą masowo w PIS-Jackowie w Chicago)....Polonia w USA to najbardziej fanatyczny KARTOFLANY elektorat...

 • jezierskiadam

  Oceniono 10 razy 10

  Lucy in the Sky with Diamonds and Ob La Di Ob La Da :)))

 • wkaspr

  Oceniono 7 razy 7

  Tytuł absolutnie nie oddaje treści wypowiedzi i jest wyrwany z kontekstu. Analizując całą wypowiedz , należy uzmać ,ze kandydat na prezydenta USA wypowiedział się w duchu poszanowania dla państwa polskiego i jego instytucji, Państwa które jest krajem demokratycznym i posiada demokratyczne instrumenty do samodzielnego rozstrzygania tego typu problemów bez ingerencji podmiotów trzecich.
  Romney pochwalił także instytucje państwa polskiego za spośób w jaki one poradziły sobie w obliczu tragedii o tak wielkiej skali a także sposób przekazania władzy prezydenckiej.
  W świetle tej wypowiedzi, Kaczyński już Romneya nie lubi.

 • passtorian

  Oceniono 8 razy 6

  Wszyscy oplakiwali strate Polakow a najbardziej blazen Romney. Ten nie bardzo wiedzial gdzie jest Polska. I tak to republikanstwa sitwa ma wplyw na prostactwo polonijne ktore znow pojdzie do urn glosowac na republikanskiego "przyjaciela" Polski - goscia ktory sie po prostu w kulak smieje z glupoty Polaczkow. Po wyborach polskie kopciuchy znow przestana sie liczyc. Tak bylo, tak jest i tak bedzie. Dopoki Polonia nie otrzezwieje i ... nie zmadrzeje. A to ostatnie sie szybko nie zapowiada .

 • jaja_na_twardo

  Oceniono 3 razy 3

  "Nie byłoby odpowiednie, abym komentował" i "Wolę nie komentować" to znacząca różnica, szczególnie w jezyku polskim. Tytuły artykułów powinny być również tłumaczone rzetelnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX