Międzynarodowe Biuro Pokoju: Nobel dla UE bezprawny

Pokojowy Nobel dla Unii Europejskiej - bezprawny? Tak uważa Międzynarodowe Biuro Pokoju - pozarządowa organizacja pokojowa - i domaga się odwołania ceremonii przyznania nagrody. Norweski Komitet Noblowski odpiera zarzuty.
W otwartym liście do szwedzkiej Fundacji Noblowskiej biuro, które samo otrzymało pokojowego Nobla w 1910 roku, twierdzi, że Unia Europejska nie jest już "przodownikiem pokoju". W testamencie Alfreda Nobla stwierdzono, że tylko osoba bądź organizacja spełniająca takie kryterium może otrzymać nagrodę.

Według Międzynarodowego Biura Pokoju, Unia Europejska nie dąży do demilitaryzacji w stosunkach międzynarodowych. Jej członkowie natomiast wyznają zasadę bezpieczeństwa opartą na zwiększaniu sił zbrojnych i prowadzą wojny, nie rozważając alternatywnych rozwiązań.

Norweski Komitet Noblowski nie zgadza się z tymi zarzutami i zapowiada, że planowana na 10 grudnia uroczystość przyznania pokojowego Nobla odbędzie się. W rozmowie z agencją AFP jego sekretarz Geir Lundestad mówił, że takie poglądy prezentowano wielokrotnie. - Są one dobrze znane i nie zatrzymają ewolucji nagrody - dodał Lundestad.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Międzynarodowe Biuro Pokoju: Nobel dla UE bezprawny
Zaloguj się
 • swoisty123

  Oceniono 1 raz 1

  Która osoba przyjmie prywatnie nagrodę? W końcu to nie małe pieniądze... WYŁUDZACZE!!!

 • yerry46

  Oceniono 3 razy 1

  "Ewolucja nagrody" - dooobre!;)

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 1

  Przyznanie nagrody Nobla UE było od pczątku błędem, a przede wszystkim jest to zmarnowanue pieniędzy, które w zbiurokratyzowanej po prostu zostaną utopione, a migły być przyznane jakiejś naprawdę znaczącej osobie lub instytucji.

 • passtorian

  Oceniono 2 razy 0

  Ze ci Norwegowie z fundacji sa jebnieci kazdy juz widzi od dawna. Procz malwersacji pieniedzmi przeznaczonymi na wlasciwy cel ta grupa debili nic wlasciwie nie reprezentuje. Od kryminalisty chinskiego poczawszy, Baracku Obamie, z nagroda za friko, a konczac na tym smutnym nieporozumieniu jakim jest przyznanie UE tej nagrody mozna powiedziec ,ze przewialo mozgi stetryczalym norweskim staruszkom. Amoze wlasnie o to chodzi? Moze wlasnie o to chodzi , zeby zdegradowac znaczenie tego wyropznienia w dobie stalej konfrontacji i bezwzglednej walce o wplywy na tym globie? Nie . Nie sadze. Zwykla glupota dziadkow. Starosc ma to do siebie , ze traci sie rozeznanie sytuacji. Mozna tylko zazdroscic kasy szczesliwcom, nic wiecej.

 • abcdeeeefffgggg

  Oceniono 7 razy -1

  Obama dostał taką nagrodę za zabicie 3 milionów ludzi. Unia europejska otrzyma taką za doprowadzenie do nędzy swoich obywateli, krajów członkowskich na skraj bankructwa, itp.

  Śmieszna ta nagroda się zrobiła :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX