Będzie wojna? Weiss: Wojna toczy się cały czas. Musimy się bronić. Natychmiast wracam do kraju

- W nocy wracam do kraju. W takiej sytuacji będę z moimi. Mój syn od trzech dni jest w mundurze, wnuczka - od trzech tygodni - mówi w TOK FM prof. Szewach Weiss, b. ambasador Izraela w Polsce. Na pytanie, czy na Bliskim Wschodzie wybuchnie kolejna wojna, odpowiada: - Wojna toczy się cały czas. Strefa Gazy to de facto irańska republika.
- W takich czasach czuję, że Izrael to mój kraj, moja ojczyzna. Przyspieszyłem swój wyjazd i w nocy wracam do kraju. Mój syn ma kartę mobilizacyjną, od trzech dni jest w mundurze, moja wnuczka - od trzech tygodni. Każda izraelska rodzina ma kogoś w armii. Europa już nie rozumie jak to jest - mówi w rozmowie z Grzegorzem Chlastą Szewach Weiss. - Izrael - choć popełnił kilka błędów - jest państwem pokojowym. Tylko żyje w okolicach, w których inne państwa go nie chcą - dodaje.

"Wojna toczy się cały czas"

Czy będzie kolejna wojna? - Wojna cały czas się toczy. Jeśli chodzi o Strefę Gazy, musimy pamiętać o podstawowych sprawach: 7 lat temu Izrael pod dowództwem premiera Ariela Szarona wycofał się ze Strefy Gazy, do ostatniego centymetra kwadratowego. Ewakuowano wtedy 8 tys. Żydów z 26 osiedli. Był to ogromny konflikt wewnętrzny w Izraelu. Nie wszyscy zgadzali się z Szaronem. Ale uznaliśmy: trzeba się wycofać, dać szansę obu stronom na spokój - podkreśla prof. Weiss. I - jak dodaje - nie udało się.

- Strefa Gazy stała się de facto republiką irańską na południu Izraela. Każdy izraelski rząd - czy byłaby to lewica, centrum czy prawica - musiałby zareagować w takiej sytuacji. Przez 7 lat, cały czas, Iran strzela w kierunku Izraela ze Strefy Gazy. To jest prowokacja Iranu. A obrona to obowiązek każdego kraju - dodaje b. ambasador Izraela w Polsce.

Świat reaguje, gdy Izrael planuje odwet

Zdaniem Szewacha Weissa, sprawa Strefy Gazy pojawia się w mediach dopiero, gdy Izrael planuje użycie siły. - Polskie i światowe media mówią o sprawie dopiero gdy Izrael szykuje jakiś odwet. A kiedy ze Strefy Gazy strzelają w kierunku Izraela, kraj jest sparaliżowany, ale szczęśliwie nie ma ofiar, nikt o tym nie mówi - dodaje.

A jak pan skomentuje przyjazd premiera Egiptu do Strefy Gazy w geście solidarności? - To ma dwa znaczenia. Egipt z jednej czuje głęboką solidarność z Palestyńczykami, nawet z Hamasem. Ale z drugiej strony czuje pewną odpowiedzialność za rozwój tej sytuacji. Jeśli Egiptowi uda się uspokoić Hamas, tak, żebyśmy mogli uniknąć inwazji - która może nastąpić, dziś, jutro, pojutrze - to będzie bardzo pozytywne - ocenił.

Ostrzały i odwet

Sytuacja w Strefie Gazy zaostrza się. W nocy z czwartku na piątek, w odpowiedzi na ostrzał,samoloty izraelskie dokonały nowych zmasowanych nalotów na miasto Gaza. Kilkanaście godzin późniejJerozolima została zaatakowana wystrzelonymi ze Strefy Gazy rakietami. Do agresji przyznało się zbrojne skrzydło Hamasu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (141)
Będzie wojna? Weiss: Wojna toczy się cały czas. Musimy się bronić. Natychmiast wracam do kraju
Zaloguj się
 • pl2512

  Oceniono 162 razy 40

  Bycie ofiarą Holocaustu nie oznacza zwolnienia z moralności. Państwo Izrael jest państwem narodowo-socjalistycznym, ponieważ głosi czystośc swojej rasy (np. w przepisach prawa rodzinnego, obywatelstwa i bycia wybranym przez Boga) oraz wspólnotę socjalistyczną (kibuce i inne formy socjalistycznej wspólnoty własności) z jednoczesną nienawiścią do osób innego wyznania i pochodzenia etnicznego.
  I nie jest to opinia moja jako goja, lecz opinia także Marka Edelmana i wielu światłych przedstawicieli narodu żydowskiego.
  Dzisiaj po raz kolejny Izrael okrył się hańbą, a bzdury o ataku rakietowym Hamasu są tak jak wieści, że pewna niewidoma babcia ze stwardnieniem owsianym zaatakowała pociąg wiozący tysiąc kiboli. Kibole musieli się więc bronić masakrując babcie i pobliskie miasteczko.

 • max2-012

  Oceniono 69 razy 23

  Netanyahu to najwiekszy wróg Izraela, tak jak Hitler był najwiekszym wrogiem Niemiec. Kiedy Izraelczycy sie go pozbęda? Wyglada, ze on urządził im wojne zamiast wyborów, bo wie, ze jego partia przegra.

  wolnemedia.net/polityka/izraelskie-safari-i-arabska-rewolucja/

 • prowokator777

  Oceniono 155 razy 23

  Dlaczego ten konflikt w polskich mediach jest pokazywany tylko jednostronnie tzn. zła Palestyna i nieuczciwie zaatakowany Izrael który musi się bronić…

  - Dlaczego nikomu nie zależy na tym ze to obiektywnie przedstawić

 • 1stanczyk

  Oceniono 119 razy 19

  Weiss pieprzy trzy po trzy.

  Kto buduje osiedla w strefie okupacyjnej ?
  Kto od przeszło pięćdziesięciu lat torpeduje wszelkie pokojowe wysiłki na BW ?
  Kto za parawanem zachodnich demokracji sieje zamęt w krajach arabskich nazywając to w mediach "arabską wiosna" ?
  Kto miał interes w Bush-owskim bandytyzmie w Iraku, w Afganistanie ?
  Skrajny religijny muzułmański terroryzm jest desperacką arabską odpowiedzią póki co słabszych na tą obecną brutalną żydowską dominacje na BW.?

  Przypomina w swojej desperackiej formie nasze liczne powstania

  Każdy kto potrafi liczyć wie, że wcześniej czy później ona, ta obecna dominacja Izraela na BW się skończy.
  Im później tym gorzej dla Izraela.
  To co zdumiewa to ta ich dotychczasowa uparta głupota obliczona na przetrwanie kolejnego tygodnia, miesiąca czy roku.

 • poziom1908

  Oceniono 92 razy 18

  "Strefa Gazy to de facto irańska republika" - manipulujesz pan aż się niedobrze robi..bzdura jakich dawno nie słyszałem.

 • calli

  Oceniono 34 razy 18

  .@kroliklesny

  Tak samo płacili za ziemię, jak dziś budują osiedla 'na swoim'. Obejrzyj sobie m.in. film dokumentalny 'Jaffa. Chimeryczna pomarańcza' (2009) izraelskiego reżysera Eyala Silvana, tam znajdziesz m.in. kilka świadectw Palestyńczyków, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni swoich sadów, majątków i gospodarstw, do których przyszli dwudziestokilkuletni, nie mający pojęcia o uprawie owoców żydowscy gó...arze jako 'zarządzający' i gdzie b. właściciele zostali z dnia na dzień parobkami bez żadnych praw.

 • ja_biedronka_pstra

  Oceniono 24 razy 16

  Obawiam się że w razie masowego powołania rząd i ministerstwa przestały by działać z powodu wakatów.

 • malford

  Oceniono 34 razy 14

  Tak sobie pomyślałem. A gdyby władze Belgii ogłosiły ją państwem flamandzkim, wysiedliły Walonów z domów, zamknęły w jakiejś "Strefie Gazy" i systematycznie mordowały? Jaka byłaby reakcja tzw. "wspólnoty międzynarodowej"? Ofiary zbrodni z amerykańskiej łaski dostały w ramach rekompensaty prawo do zbrodni, gwarancję bezkarności, licencję na zabijanie. Każdy kto kadzi Izraelowi, współpracuje z jego rządem i go odwiedza, sam sobie pluje w twarz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX