Polska wyśle żołnierzy do Mali? Francuzi namawiają

Niewykluczone, że Polska wyśle żołnierzy do Mali w Afryce Zachodniej. Na taką misję namawia nas intensywnie Francja. Chodzi o szkolenie tamtejszych rządowych sił zbrojnych.
- Jeśli będzie to szkoleniowy charakter misji, nie powinniśmy tego wykluczać z góry - zastrzega szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. - Jeśli gdzieś się angażujemy, oczekujemy jednak, żeby inni uwzględniali nasze priorytety - dodaje Koziej. Decyzje Polski o wysłaniu wojskowych do Afryki Stanisław Koziej uzależnia od polityki wschodniej Unii Europejskiej i obecność w Gruzji, gdzie niektóre państwa redukują misję. - Uważamy, że tu należy zachować proporcję między angażowaniem się na jednym i drugim kierunku strategicznym - podkreśla szef BBN.

Wysłania naszych żołnierzy do Mali nie wykluczył także Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Koszty takiej misji musiałaby ponieść Polska. Mowa o niewielkiej liczbie żołnierzy do szkolenia wojsk malijskich, które następnie - przy wsparciu krajów Afryki Zachodniej - będą pomagać w odbiciu północnej części kraju kontrolowanej przez zbrojne grupy islamistów powiązanych z Al-Kaidą.

W wyniku zamachu wojskowego, przeprowadzonego pod koniec marca tego roku, Mali podzieliło się na skłóconą politycznie część południową oraz północ, gdzie tuarescy separatyści proklamowali utworzenie własnego państwa Azawad. Pod koniec czerwca malijscy talibowie, wspierani przez filie Al-Kaidy z Sahary i Sahelu, wzięli górę nad Tuaregami. Francja chce zaangażować się w misję w tym kraju, bo to dawna kolonia francuska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Polska wyśle żołnierzy do Mali? Francuzi namawiają
Zaloguj się
 • fordancerka

  Oceniono 5 razy 5

  Francuzi : do boju, kochani Polacy, a my zgodzimy się na gaz łupkowy.

 • tegepe

  Oceniono 8 razy 4

  Gdzie jeszcze polskich wojsk nie było? Czekamy na kolejne propozycje.

 • demolka666

  Oceniono 7 razy 3

  polscy żołnierze w mali???!!! napoleon wysłał polskich żołnierzy na haitii dawno temu... teraz mają do mali pojechać... :))) szaleństwo

 • wlodomur49

  Oceniono 2 razy 2

  nie wyrażę się brzydko,bo niejaki Zwiefka czai się,a chciałbym jeszcze nieco pożyć.........

 • passtorian

  0

  Tak sobie mysle. Z sowietami podczas swiatowego stosunkowo spokoju nie angazowalismy sie w awantury wojenne a teraz sluzymy "dzielnie" gdzie nas tylko posla. To jest ta wolnosc? Tak? No to dobrze. Moje watpliwosci zostaly rozwiane. Ciekawi mnie co o tym wszystkim mysla rodziny przedwczesnie zmarlych wojakow ktorych wyslalismy w ramach "natowskich zobowiazan". Amerykanom wysylanym do Iraku mowiono , ze jada tambronic...demokracji i ... wolnosci!!! Nam juz tak nie bajerowano. Natowskie zobowiazania wystarczaly. Hm, ale pewnie nie kazdemu.

 • bombel1967

  Oceniono 5 razy -1

  żabojady niech giną, to podły i fałszywy naród, niech swoich muslimów wyślą...I POLSKI DO TEGO NIE MIESZAJĄ...

 • passtorian

  Oceniono 5 razy -1

  Nazwijmy to po imieniu. Nowe ku...two sie znowu szykuje. Francuzi namawiaja Polakow bo mieso polskie jest tansze od francuskiego. A potem... zobaczymy , bo mieso afrykanskie jest jeszcze tansze. Niech sie lokalni wykrwawiaja na pierwszym froncie.
  Koalicje tworzone przez cwaniakow. Podobnie ma sie rzecz w Afganistanie. Na pierwsza linie ognia - tansze miecho. Ale durnie tego nie pojmuja. A nam klepia , ze ... zobowiazania natowskie. Polaczkom kazac czekac na wizy za oplata i wysylac na ostrzal w ramach zobowiazan. I smiac sie w kulak z durni i wasali.

 • jezierskiadam

  Oceniono 6 razy -2

  Powstanie tego "kalifatu" jest ubocznym efektem zbrodniczej interwencji NATO w Libii.
  Radziłbym zastanowić się przed przystąpieniem do tej akcji.
  Należy przemyśleć o co naprawdę chodzi.
  Wyprzedaż broni z amerykańskiego szrotu militarnego dla wszystkich walczących stron i zaniepokojonych możliwością rozszerzenia się konfliktu. To oczywisty cel.
  A poza tym:
  Umocnienie Al Kaidy?
  Wielu Arabów poprze "kalifat".
  "Wróg białego człowieka" będzie nadal istniał. Światowy policjant będzie nadał potrzebny???
  Czy to jest w interesie Polski i Polaków???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX