Sztokholm: Atak zimy zatrzymał noblistów

Dzisiejszy chaos komunikacyjny, spowodowany śnieżycami, zatrzymał w drodze do Sztokholmu tegorocznych noblistów. Unieruchomienie stołecznego portu lotniczego Arlanda spowodowało, że trzech laureatów, zdążających do Sztokholmu na jutrzejsze pierwsze spotkanie wszystkich uhonorowanych, zapewne nie dotrze na czas.
Są to: laureat literackiej Nagrody Nobla Chińczyk Mo Yan, który utknął w Helsinkach, jeden z laureatów z dziedziny medycyny - Brytyjczyk, sir John B. Gurdon, który nie może wydostać się z Londynu i jeden z dwóch tegorocznych laureatów w dziedzinie fizyki - Francuz, Serge Haroche, który nie może wylecieć z Paryża.

Ich przedpołudniowe loty do Sztokholmu zostały odwołane. Otrzymali oni nowe bilety na loty popołudniowe, ale wobec trwającego ataku zimy, kłopotów z odśnieżaniem pasów do lądowania na Arlandzie nie jest pewne, czy i te loty odbędą się dzisiaj.

Jak informują szwedzkie media, w takim wypadku trójka laureatów spóźni się na jutrzejszy początek przygotowań do poniedziałkowej ceremonii wręczenia nagród. Na jutro przewidziane jest też tradycyjne wspólne zwiedzanie przez nowych noblistów Muzeum Noblowskiego. Natomiast w późniejszych godzinach, co przypomniała Annika Pontikis - rzecznik Fundacji Noblowskiej, Mo Yan oraz sir John B. Gurdan mają mieć swoje konferencje prasowe. Są też umówieni na wywiady z szeregiem stacji telewizyjnych, radiowych i tytułów prasowych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM