"Dzieci były dla niej najważniejsze, zasłoniła je podczas ataku". Ameryka wspomina ofiary z Newtown

Policja ogłosiła oficjalną listę ofiar ataku na szkołę podstawową w Newtown. - Nie wiem, jak będziemy dalej żyć - mówił ze łzami w oczach na konferencji ojciec jednej z zamordowanych dziewczynek, 6-letniej Emilie Parker. Oto wspomnienia tych, którzy chcieli publicznie opowiedzieć o swoich bliskich.
- Dzieci zawsze były dla niej najważniejsze. Ciągle o nich opowiadała. Kochała swoją prace, uwielbiała uczyć. Chciała, by dzieci każdego dnia dowiadywały się nowych rzeczy - mówi przyjaciółka 27-letniej Victorii Soto, Andrea Crowell. Według informacji policji, Victoria próbowała osłonić własnym ciałem dzieci.

Próbowały powstrzymać zabójcę

- Była niezwykle charyzmatyczna - mówi o zamordowanej dyrektorce szkoły jej znajomy. 47-letnia Dawn Hochsprung była dumna ze swojej szkoły, na Twitterze regularnie publikowała zdjęcia przedstawiające szkolne życie. - Nie sądzę, żebyście znaleźli bardziej pozytywne miejsce do nauki - mówiła w 2010 roku w rozmowie z lokalną gazetą "The Newtown Bee". Jak podają służby, zginęła, gdy próbowała powstrzymać zabójcę. Razem z dyrektorką mordercę próbowała zatrzymać szkolna psycholog, 56-letnia Mary Sherlach.

- Lauren od zawsze chciała być nauczycielką, cieszę się, że udało jej się spełnić to marzenie - powiedziała mama zamordowanej 30-letniej Lauren Gabrielle Rousseau. Kobieta w tym roku zaczęła pracę na cały etat. - Była zachwycona nową pracą. To był najlepszy rok w jej życiu - mówi Teresa Rousseau. - Była radosną osobą. Dobrą matką, żoną i córką - mówi mama 52-letniej Anne Marie Murphy, kolejnej zamordowanej nauczycielki.

Dopiero co się przeprowadzili

- Uwielbiała być w centrum zainteresowania. Miała doskonałe maniery, zawsze wiedziała, jak się zachować. Uwielbiała chodzić do szkoły, ciągle się uśmiechała - mówi o 6-letniej Olivii Engel, przyjaciel jej rodziny Dan Merton.

- Nie mogliśmy się spodziewać, że coś tak strasznego stanie się w tak spokojnym miejscu - mówi babcia 6-letniej Any Marquez-Greene. Dziewczynka zginęła w ataku. Jej 9-letni brat także był w szkole podczas strzelaniny, jednak udało mu się uciec. Rodzina Marquez-Greene przeprowadziła się z Kanady do Connecticut zaledwie dwa miesiące temu. Rodzice wybrali Newtown, między innymi ze względu na doskonałą reputację podstawówki.

"Wygrał swój pierwszy minitriathlon"

- W ubiegłym tygodniu Chase opowiadał, że wygrał swój pierwszy mini-triathlon - mówi Kevin Grimes, sąsiad 7-letniego Chase'a Kowalskiego. Jak przyznaje, nie potrafi mówić o chłopcu w czasie przeszłym. Pięcioro jego dzieci także uczęszcza do szkoły, w której doszło do ataku. Na szczęście nic im się nie stało.

- Zawsze wiedziała, jak pocieszyć innych. Rysowała, robiła pocztówki. Zawsze się uśmiechała, byłam ciekawa świata - mówił ze łzami w oczach ojciec 6-letniej Emilie Parker. - Nie wiem, jak będziemy dalej żyć - dodał. Robbie Parker był pierwszym rodzicem, który wystąpił publicznie po tragedii i opowiedział o swoim zamordowanym dziecku. - Być jej tatą to błogosławieństwo.

Oto oficjalnie ogłoszona lista ofiar

Dzieci, które zginęły podczas ataku na szkołę podstawową:

Charlotte Bacon, lat 6; Daniel Barden, lat 7; Olivia Engel, lat 6; Josephine Gay, lat 7; Ana M. Marquez-Greene, lat 6; Dylan Hockley, lat 6; Madeleine F. Hsu, lat 6; Catherine V. Hubbard, lat 6; Chase Kowalski, lat 7; Jesse Lewis, lat 6; James Mattioli, lat 6; Grace McDonnell, lat 7; Emilie Parker, lat 6; Jack Pinto, lat 6; Noah Pozner, lat 6; Caroline Previdi, lat 6; Jessica Rekos, lat 6; Avielle Richman, lat 6; Benjamin Wheeler, lat 6; Allison N. Wyatt, lat 6

Dorośli zamordowani w szkole:

Rachel Davino, lat 29; Dawn Hocksprung, lat 47; Anne Marie Murphy, lat 52; Lauren Russeau, lat 29; Mary Sherlach, lat 56; Victoria Soto, lat 27.

Przed masakrą w szkole zabójca zabił także swoją matkę, Nancy Lanzę.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM